OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Uroczystość Wszystkich Świętych

1.11.2020.

 

Dziś obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, w którą wraz z całym Kościołem cieszymy się, że mamy tak wielu orędowników w Niebie.

Jutro – w poniedziałek (2 listopada) – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych tzw. Dzień Zaduszny. O 17.30 dodatkowa Msza św., w czasie której modlić się będziemy za dusze zmarłych poleconych w wypominkach. W tym dniu spowiadamy od 17.00. Msze św. wypominkowe będą odprawiane przez cały listopad raz w tygodniu.

W tym roku, decyzją Penitencjarii Apostolskiej, zostały zmienione warunki uzyskiwania odpustów za zmarłych. Oto one:

– Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca.

– Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po lub w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

– Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na ograniczenia nałożone przez właściwe władze na czas pandemii, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia. Więcej pod tym linkiem.

W środę – 4 listopada – Wspomnienie obowiązkowe św. Karola Boromeusza, biskupa

We czwartek – 5 listopada – Święto Wszystkich Świętych i Błogosławionych Towarzystwa Jezusowego.

W piątek – 6 listopada – pierwszy piątek miesiąca listopada. Spowiedź od godziny 18.00, a 19.00 Msza św. grecko-polska z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Przez cały miesiąc listopad modlimy się różańcem za naszych zmarłych, wymieniając ich imiona zapisane na kartkach wypominkowych. Różaniec ten będzie odmawiany w dni powszednie na pół godziny przed Mszą św. w języku polskim, a więc w poniedziałki, wtorki i czwartki o 18.30.

Na nadchodzący tydzień wszystkim życzymy błogosławieństwa Bożego.