Archive for Grudzień 2015

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY   27.12.2015

 • Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pod kierunkiem siostry Haliny zaangażowały się w przygotowanie szopki i dekoracji kościoła.
 • W czwartek 31 grudnia możliwość spowiedzi od 18:00. O godz. 19:00 odprawimy Eucharystię i nabożeństwo dziękczynne na zakończenie roku. 1 stycznia porządek Mszy niedzielny.
 • Za tydzień po każdej Eucharystii odbędą się zapisy na kolędę. Osoby, które mieszkają pod nowym adresem, prosimy o sprawdzenie, jak nazywają się ulice, między którymi znajduje się ich dom.
 • W kancelarii dostępny jest Posłaniec Serca Jezusowego i kalendarze w języku polskim i greckim.

Terminy spowiedzi i nabożeństw świątecznych

TERMINY MSZY ŚWIĘTYCH

 

Czwartek 24 XII

WIGILIA

Piątek 25 XII

BOŻE NARODZENIE

Sobota 26 XII

Św. Szczepana

Piątek 1 I

NOWY ROK

Piątek 6 I

OBJAWIENIE PAŃSKIE

  9.30 9.30 9.30 9.30
  11.00 grecka 11.00 grecka   11.00 grecka   11.00 grecka
  12.30 12.30 chrzest 12.30 12.30
18.00

Wieczerza Wigilijna

       
19.00 Pasterka grecka   19.00 19.00 19.00 19.00
20.30 Pasterka        
22.00 Pasterka        

 

 

TERMINY SPOWIEDZI

 

Poniedziałek 21 XII

 

Wtorek 22 XII Środa 23 XII Czwartek 24 XII

Wigilia

 

 

17.00-19.00

 

10.00-12.00

 

17.00-19.00

 

17.00-19.00

 

10.00-15.00

 

spowiada jeden ksiądz

Ogłoszenia parafialne

IV NIEDZIELA ADWENTU     20.12.2015

 • Dziś rozpoczynamy rekolekcje adwentowe prowadzone przez księdza Mirka Zająca. Kolejne spotkania w poniedziałek i wtorek o 19:00.
 • Dziś ostatni dzień zapisów na Wieczerzę Wigilijną.
 • W kancelarii dostępne są kalendarze i opłatki.
 • Na tablicy ogłoszeń i w internecie dostępny jest program spowiedzi i nabożeństw. Pasterka w języku greckim będzie o 19:00, w języku polskim – o 20:30 i 22:00.

IX Konkurs Kolęd

Wspólne kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. To właśnie w słowach kolęd ludzie poprzez wieki wyrażali wiarę oraz otwierali szeroko serca na przyjęcie Tajemnicy Bożego Narodzenia. Koncert Kolęd organizowany jest dla uczniów Polskiej Szkoły w Atenach przede wszystkim  po to, by kontynuować piękny zwyczaj śpiewania kolęd i przypominać że: „Boże Narodzenie to święty czas, to  radosny czas”.

13 grudnia 2015 r. już po raz drugi w sali teatralnej Parafii Polskiej w Atenach odbył się IX Szkolny Konkurs Kolęd, organizowany dla uczniów Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach. Tym razem w spotkaniu kolędowym wzięły udział 23 klasy a także scholka parafialna prowadzona przez s. Katarzynę i grupa dzieci ze świetlicy szkolnej. Po raz pierwszy podczas Koncertu kolędowali rodzice wraz z Jury i siostrami. Na uroczyste spotkanie przybyła Pani Anna Barbarzak – Ambasador RP w Atenach, wielu nauczycieli, rodziców, a także przedstawiciele środowiska greckiego. Organizatorem IX Konkursu Kolęd była s. Edyta i s. Halina.

Wolontariusze z polskiej Parafii w Atenach przygotowali kiermasz świąteczny. Przy okazji Koncertu Kolęd sprzedawano tradycyjne polskie jedzenie. Dochód przeznaczony zostanie na pomoc ubogim.

 

Medytacja biblijna na IV niedzielę Adwentu – 20 grudnia 2015

Znaczące poruszenie

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: towarzyszę Maryi w jej drodze do Elżbiety i Zachariasza. Jestem świadkiem spotkania dwóch kobiet, które poczęły i noszą w swoich łonach Życie. Wczuję się w radość spotkania.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę bycia dotkniętym przez Pana, tego „poruszenia”, które do Boga kieruje.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 1,39-45

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.
4-niedziela-adwentu

Najmniejsze jesteś

Przewija się w liturgii słowa to pojęcie najmniejsze. Bóg objawia się jako małe Dziecię. Wszechmocny jako bezsilny i bezradny. Bóg wybiera, jak pisał św. Paweł to, co głupie w oczach świata, co nie mocne, co nie jest według świata i co przez świat jest wzgardzone (por. 1Kor 1). Wybrał dziecięctwo Boże. Słyszeliśmy, że wybrał Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Wybory Boże zadziwiają tych, którzy stają się ich uczestnikami (wyrażając fiat, tak, odpowiadając na pójdź za Mną). Dla innych są zgorszeniem albo głupstwem. Pojąć zdoła tylko serce dziecka, które ufa, które zawierzyło.Jakże trudno dziś uwierzyć, że najmniejsze przynosi największe owoce!? Z najmniejszego Betlejem przychodzi na świat największy, bo Pan i Zbawca. Jak małe są ziarna, a jak szumi łan zboża? Z obumarłego łona Elżbiety Bóg wzbudził życie. Z małej grupy uczniów ewangelia dotarła na krańce ziemi. Niedocenianie tego, co małe, co najmniejsze prowadzi do niepowetowanych strat.Poruszyć się

Serce dziecka nieskażone dorosłością i światowymi snami o potędze potrafi rozradować się tym, co najmniejsze, ale i potrafi skorzystać z tego, co przez innych nazwane byłoby odpadkiem, nikomu niepotrzebnym skrawkiem. Jesteśmy świadkami jak dzieciątko w łonie swej matki potrafi przekazywać orędzie o przychodzącym Bogu! Tak, poruszenie się, o którym pisze ewangelista Łukasz oznacza oddanie czci Bogu, uwielbienie Go. Jan Chrzciciel rozpoznaje obecność Pana Jezusa! Specjalne względy? W żadnym wypadku! Duch Święty napełnia jego i jego matkę.O to idzie w uroczystości Bożego Narodzenia – poruszyć się! Zostać poruszonym pod natchnieniem Bożego Ducha. Nie rozpłakać się, chyba że z radości. Nie rzewnie pojękiwać nad niedolą Dzieciątka, ale pozwolić by podstawy mego życia codziennego zostały poruszone, by zwróciły się ku Wszechmocnemu. Nie wierzgać, nie wiercić się. Oddawać chwałę kołysząc przed Panem swe serce.To nie działa tylko jednostronnie. Poruszony porusza innych. I wcale nie rozsypuje rzeczywistości jak ułożone kostki domina. Sprawia, że dopiero wtedy układa się właściwa kolejność i powoli wyłania się prawda o nas. Poruszenie wywołane Bożym przyjściem jest błogosławieństwem i przeradza się w błogosławienie. Okrzyk Elżbiety jest przejmujący do głębi: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona.Niedowierzanie

Jeszcze jeden element owego poruszenia. Wyrażają go słowa Elżbiety: A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Skądże mi to, że Pan przychodzi do mnie? Że Syn Boży przyjmuje moje ciało i zamieszkuje między nami? Skądże mi to wszystko? Tyle, że poprzedzić je ma odczytanie (a wcześniej wyczulenie) znaków Bożych: Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie.Nie na świadkach się skupiamy, ale na Tym, o którym oni świadczą. Nie na cudach i znakach czynionych przez ich ręce, ale na Tym, który udziela im ze swej wszechmocy i dzieli się swoim miłosierdziem. Nie na żłobie, sianie, stajni się skupiajmy, a na Tym, który tam przychodzi, aby być Bogiem-z-nami.Postawa człowieka jest jedna. To postawa wiary, która wyśpiewuje hymn Temu, który wielkie rzeczy uczynił. W ten sam nurt wpisują się słowa Elżbiety: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. Uwierzyła Maryja, uwierzyła Elżbieta, uwierzyło tyle pokoleń. Uwierzyłeś? Uwierzyłaś?o. Robert Więcek SJ

więcej »

Ogłoszenia parafialne

III NIEDZIELA ADWENTU   13.12.2015

 • Za tydzień naszym gościem będzie ks. Mirek Zając, który poprowadzi rekolekcje adwentowe pod hasłem:

Czuwajcie i módlcie się!

Ale po co?

Bo Jezus nadchodzi!

Ale czy to coś zmienia?

 • Przy wejściu do kościoła dostępny jest list pasterski w wersji greckiej i angielskiej, w którym ks. arcybiskup Sebastian pisze o Jubileuszu Miłosierdzia i odpustach, które z tej okazji można uzyskać.
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek o 19:00.
 • Eucharystia z okazji urodzin ojca Krystiana odprawiona będzie w czwartek o 19:00.
 • W piątek i sobotę o 7:00 rano zapraszamy na roraty.
 • Na parafialną Wieczerzę Wigilijną można się zapisać do 20 grudnia. Osoby dorosłe płacą 10 euro, dzieci i ubodzy – jedno euro.
 • Pasterka w języku greckim będzie o godz. 19:00, w języku polskim – o 20:30 i 22:00.
 • W kancelarii są dostępne opłatki i kalendarze katolickie w języku polskim i greckim.
 • Pieniądze zebrane dziś na tacę oraz cały dochód ze sprzedaży pierogów i drożdżówek przeznaczymy na pomoc ubogim.
 • O godz. 13:30 zapraszamy na KONCERT KOLĘD w wykonaniu uczniów polskiej szkoły.

Ogłoszenia parafialne

II NIEDZIELA ADWENTU    06.12.2015

 • We wtorek 8 grudnia uroczyście rozpoczniemy nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia. Eucharystii o godz. 19:00 będzie przewodniczył przełożony wspólnoty jezuitów, o. Pierre Salembier.
 • Dziś po Mszy o godz. 9:30 spotkanie Róży Rodzin w małej sali pod kościołem. Zapraszamy również rodziny, które chciałyby dołączyć do tej grupy.
 • Spotkanie biblijne we wtorek o 19:45.
 • W Adwencie zapraszamy na roraty w piątek i sobotę o 7:00
 • Przyjmujemy zapisy na parafialną Wieczerzę Wigilijną. Osoby dorosłe płacą 10 euro, dzieci i ubodzy – jedno euro.
 • Za tydzień zapraszamy do udziału w kiermaszu charytatywnym. Będzie on skromniejszy niż w latach ubiegłych. Po każdej Mszy św. będą do kupienia domowe wypieki i pierogi. A od godz. 13:30 posłuchać będzie można kolęd w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły. Cały dochód przeznaczymy na pomoc ubogim.

Medytacja biblijna na II niedzielę Adwentu – 6 grudnia 2015

Przychodzący

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: siedzę wieczorową porą przed kominkiem i otwieram opasły tom opisujący piękne historię; czytam o historii Tyberiusza, Heroda i zagłębiam się w historię Jana Chrzciciela. Przenoszę się oczyma wyobraźni w tamte czasy. Słucham co mówi Jan Chrzciciel…
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę odkrywania przychodzącego w ludziach i przez ludzi Boga.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 3,1-6

Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni. Obchodził więc całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza: Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina niech będzie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte niech się staną prostymi, a wyboiste drogami gładkimi! I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.
2 niedziela
Pan historii

Bóg kieruje swe słowo w konkretnym czasie przez konkretnych ludzi. Choć Jego przekaz jest uniwersalny to dotyka konkretu i przez konkret jest wyrażany. Nie ma dla Pana przeszkód kulturowych, rasowych, ustaleń politycznych czy społecznych. Nie, że ich nie szanuje czy naśmiewa się z nich. On jest Panem historii, a Jego obecność sprawia, że historia ludzkości staje się historią zbawienia, Bożą zbawczą ekonomią, która nie ma nic wspólnego (z wyjątkiem nazwy) z ekonomią światową. On nie zabiera bogatym by dawać biednym. On daje siebie całkowicie, by dać biedakom i nędzarzom, by dać ludzkości. więcej »