Archive for Wrzesień 2015

Pielgrzymka na Peloponez

W niedzielę 27 września odbyła się parafialna pielgrzymka na Peloponez do dwóch klasztorów. Jeden z nich znajduje się nieopodal Koryntu i nosi Nazwę „Osios Patapios” czyli Błogosławiony Patapios. W klasztorze spoczywa ciało błogosławionego mnicha, który żył w IV i V naszej ery i pochodził z Egipskiego miasta Teby. Jest to błogosławiony szczególnie czczony w Grecji, do dziś jego ciało zachowało się w całości. Licznie przybywający pielgrzymi wypraszają wiele łask. Klasztor znajduje się w górach, stąd przy okazji można było zachwycać się widokami Koryntu i jego okolic.

Pielgrzymka na Peloponez

Pielgrzymka na Peloponez

Drugim miejscem, do którego udała się Pielgrzymka, była miejscowość Agia Teodora, czyli Święta Teodora. Wioska ta nosi imię świętej Teodory, która oddała swoje życie w obronie wiary i przed śmiercią, na którą została niewinnie skazana powiedziała: „Boże spraw, żeby moje ciało stało się kościołem, moja krew rzeką, a moje włosy drzewami”. Po dzień dzisiejszy na dachu małego kościoła wyrasta 17 drzew czyli tyle ile lat miała święta w chwili śmierci, a wokół kościoła płynie rzeka. W miejscowości Agia Teodora o. Krystian Jucha SJ, który pielgrzymował z parafianami, odprawił Mszę św. w intencji s. Edyty, która niedawno temu obchodziła imieniny. Mieliśmy również czas na indywidualną modlitwę, oraz spotkanie przy stole. W pielgrzymce wzięło udział 50 osób.

 

Ogłoszenia parafialne

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

20.09.2015

 • Do końca września przyjmujemy zgłoszenia na katechezę niedzielną i lekcje języka polskiego.
 • Spotkanie Komórki Ewangelizacji w poniedziałek po Eucharystii.
 • Spotkanie grupy Ojca Pio we wtorek po Eucharystii. Wspomnienie św. Ojca Pio przypada w środę. Msza w języku greckim o 19:00.
 • Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 17.00
 • Pielgrzymka do Agia Teodora odbędzie się w następną niedzielę 27 września. Zbiórka uczestników przed kościołem punktualnie o godz. 8.00. Przewidywany powrót około godz. 20.00. Podczas wyjazdu zostanie odprawiona Msza Święta. Dłuższy postój przewidziany jest przy restauracji Goody’s, gdzie można zakupić coś do jedzenia.
 • Pan Zenon Gondek zaprasza na treningi siatkówki w środę o godz. 20:00 na boisku przy ul. Tsocha (obok stadionu Panathinaikos) – tel. 698.7660.778

Ogłoszenia parafialne

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

13.09.2015

 • Eucharystię na rozpoczęcie roku szkolnego odprawimy w niedzielę 13. września o godz. 12:30.
 • Do końca września przyjmujemy zgłoszenia na katechezę niedzielną. Przeznaczona jest ona dla uczniów niezapisanych do Polskiej Szkoły, ale dobrze mówiących i czytających po polsku. Do I Komunii przygotowywane będą dzieci z rocznika 2006 i 2007, do bierzmowania uczniowie z III klasy gimnazjum i starsi. Dzieci mówiące po grecku można zapisać na katechezę u księdza Petrosa.
 • W poniedziałek obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Św. Eucharystia w języku polskim i greckim o 19:00.
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek o 19:00.
 • Spotkanie grupy Emaus w czwartek po Eucharystii.
 • Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 17.00
 • W przyszłą niedzielę po Mszy o 9.30 spotkanie osób zapisanych na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Proszę przynieść brakujące 100 euro, 350 dolarów oraz paszporty, kto jeszcze nie podał numeru.
 • Zainteresowanych lekcjami języka polskiego – zarówno dzieci jak i dorosłych – prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej.
 • Zapisy na kurs języka greckiego odbędą się we wtorek 15. września o godz. 18:30 w sali przy Alkiviadou 23.
 • Na prośbę rodziny poszukujemy kontaktu z panem Markiem Chlipałą z Pruchnika, lat 33.
 • W niedzielę 27. września organizowana jest jednodniowa pielgrzymka do monastyru Agios Patapios i Agia Teodora. Są jeszcze wolne miejsca – prosimy o szybką decyzję. Przy zapisie w kancelarii przyjmujemy 15 euro od dorosłych i 10 euro od dzieci.

List pasterski Księdza Arcybiskupa

Co jest źródłem naszej nadziei?

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie. Od pewnego czasu czułem potrzebę, by regularnie się z Wami komunikować. W przyszłości raz w miesiącu będę kierował do Was krótki list podobny do tego, od którego dziś zaczynam.

W tym miesiącu udzielę święceń diakonatu księdzu Alfonso Spadaro. Uroczystość odbędzie się w parafii św. Jana w Psychiko w sobotę 12 września o godz. 18:30.

Potrzeba święcenia diakonów we wspólnocie Kościoła pojawiła się już w czasach apostolskich. Chrześcijanie spotykali się w prywatnych domach (nie mieli jeszcze kościołów), spożywali wspólny posiłek, odprawiali Eucharystię i okazywali braterską miłość, dzieląc się pieniędzmi i żywnością z ubogimi rodzinami.

Kiedy wzrosła liczba wiernych, pojawił się problem posługi najbardziej potrzebującym. Apostołowie musieli poświęcać więcej czasu na rozdzielanie żywności. Była to wielka pokusa, bo ludzie mają tendencję, by bardziej koncentrować się na potrzebach materialnych i przez to mniej czasu poświęcać na potrzeby duchowe.

Jaką decyzję podjęli Apostołowie?

Św. Piotr Apostoł powiedział: Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły. Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości! Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i posłudze słowa. Spodobały się te słowa wszystkim zebranym (Dz 6,2-5).

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tej decyzji Apostołów?

 1. Każdy powinien wypełniać swoją własną misję a nie misję innych osób. Podstawowym zadaniem diakonów była troska o potrzeby materialne wiernych a w dalszej kolejności nauczanie i katecheza. Pierwszym i najważniejszym zadaniem biskupów i księży jest prowadzenie wspólnoty przez modlitwę i posługę Słowa.
 2. Czego oczekujesz od swoich księży? Być może przychodzisz tylko do kancelarii parafialnej po dokumenty lub pomoc materialną i nie interesuje cię głoszone w kościele Słowo Boże i wspólna modlitwa?
 3. Czy potrafisz się modlić – czyli stanąć przed Bogiem i z Nim rozmawiać? Jak często rozmawiasz z Bogiem? Na jakie tematy? Czy prosisz o dobra doczesne, czy o twoje wieczne zbawienie?
 4. Czy wiesz, w co wierzysz? Z jakiego powodu wierzysz? W jakim celu wierzysz? To znaczy, czy przyjąłeś kerygmat – czy znasz Katechizm Kościoła Katolickiego?
 5. Czy znasz Słowo Boże? Czy czytasz Pismo Święte? Czy opierasz swoje życie na radości i nadziei, która płynie z Ewangelii?

Mój Bracie i moja Siostro, oczekujcie więcej od swoich księży. Proście o pomoc, by pełniej żyć wiarą, by cieszyć się z posiadanej wiary i zgodnie z zachętą św. Piotra bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest (1 P 3,15).

Z miłością naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa

                              Ks. Arcybiskup Sebastian

Ogłoszenia parafialne

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

30.08.2015

 • We wrześniu powracamy do stałego programu nabożeństw. W sobotę będzie Msza po grecku o 19:00 i po polsku o 20:00. Msze św. w niedzielę o 9:30, 12:30 i 19:00.
 • W pierwszy piątek możliwość spowiedzi od godz. 18:00 do 19:30. Będzie tylko jedna Msza koncelebrowana w języku greckim i polskim o godz. 19:00, a po niej nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa. Jeśli będzie taka potrzeba, na koniec będzie udzielona Komunia św.
 • Eucharystię na rozpoczęcie roku szkolnego odprawimy w niedzielę 13. września o godz. 12:30.
 • Od przyszłego tygodnia przyjmujemy zapisy na katechezę niedzielną i lekcje języka polskiego.
 • Zapisy na kurs języka greckiego odbędą się we wtorek 15. września o godz. 18:30 w sali przy Alkiviadou 23.