Archive for Styczeń 2015

Ogłoszenia parafialne

IV NIEDZIELA ZWYKŁA
01.02.2015

• W poniedziałek obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, a także Dzień Życia Konsekrowanego. O 19:00 zapraszamy na Eucharystię koncelebrowaną przez ojców jezuitów z naszej wspólnoty. Można przynieść świece do poświęcenia.
• We wtorek udzielać będziemy błogosławieństwa św. Błażeja, patrona w chorobach gardła. Po Mszy spotkanie grupy Ojca Pio.
• W czwartek rozpoczyna się Seminarium Odnowy Wiary. Dla dzieci będzie zapewniona w trakcie spotkań opieka. Zapraszamy również „wolnych słuchaczy”, którzy nie zapisali się na listę i nie są pewni, czy wezmą udział w całym Seminarium.
• W pierwszy piątek lutego spowiadamy od godz. 18:00. Msza po grecku o 19:00, po polsku o 20:00.
• Osoby zapisane na pielgrzymkę do Medjugorie proszone są o wpłacenie w poczet zaliczki 50 EUR do końca lutego.
• Tradycyjne czuwanie modlitewne w intencji powołań odbędzie się w sobotę 7 lutego od godz. 19:30 do 21:30 w katedrze przy ulicy Panepistimiou i Omirou. Szczegóły na ulotkach.

Zaproszenie na Seminarium Odnowy Wiary

Medytacja biblijna na 2. niedzielę zwykłą – 18 stycznia 2015

Powszechne powołanie

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: będę świadkiem spotkania i rozmowy Pana Jezusa z uczniami Jana i całej „lawiny”, który ruszyła, kiedy otwarli się na Mistrza, kiedy poznali „gdzie mieszka” i z Nim „pozostali”.
Wprowadzenie 2: prosić o to, bym przeżył jeszcze raz chwilę odkrycia mego „powołania”.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: J 1,35-42

Jan stał z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży. Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: Czego szukacie? Oni powiedzieli do Niego: Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz? Odpowiedział im: Chodźcie, a zobaczycie. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: Znaleźliśmy Mesjasza – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas – to znaczy: Piotr.


Przestrzeń powołania

Zrobić przestrzeń… by Bóg mógł wejść i odmienić… Uczyć się tego jak Samuel… posłuchać innych… to ode mnie zależy! Czasami nie mamy zielonego pojęcia o tym co się dzieje, co wcale nie oznacza, że źle jest. Nieznane straszy tak długo, jak długo nie stanie się poznanym. Brak (chęci) poznania zaciemnia, gmatwa, nic nie rozwiązuje.
niedziela
Czego szukacie? – Gdzie mieszkasz? – Chodźcie, a zobaczycie. – Poszli i zobaczyli. Oto właściwy kierunek. Konkret pytania i odpowiedzi. Bez tego dusimy się we własnym sosie. Nie oznacza, że wszystkiego musimy popróbować. Przecież są inni, którzy już coś doświadczyli i mogą nas nauczyć. Czy człowiek musi być głupi przed i po szkodzie?

Wolności i uczciwości w tym potrzeba. Czy Jan Chrzciciel wścieka się, że uczniowie poszli do kogoś innego? Oto dojrzałość człowieka, który żyje Bogiem. Wiedząc, co jest najważniejsze tam prowadzi swych uczniów. Nie do siebie mamy przywiązywać ludzi (czytaj też uzależniać), bo pomimo wielkich dobrych pragnień mój horyzont jest skończony.
więcej »

SEMINARIUM ODNOWY WIARY

plakat-net

Medytacja biblijna na Święto Chrztu Pańskiego – 11 stycznia 2015

Znajomość Jezusa Chrystusa

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: jestem nad wodami Jordanu. Obserwuję tych, którzy przychodzą do Jana Chrzciciela. Dostrzegam Kogoś, na kogo wskazuje Chrzciciel wołając: Oto Baranek Boży.
Wprowadzenie 2: prosić o to, bym odkrywał nieustannie głębię i moc sakramentu chrztu świętego.


Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 1,6b-11

Jan Chrzciciel tak głosił: Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym. W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. A z nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie.


Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu

Zdanie twierdzące! Jak znamy?
niedziela-01-11
Znamy… odszedł w klimacie skandalu, wszak jak niewolnika lub złoczyńcę Go ukrzyżowano. Jego szkoła rozleciała się na cztery wiatry. Uczniowie uciekli w największe zakamarki. Wcześniej jakieś dziwne pochodzenie, nie wiadomo skąd, co tam z Jego Matką było. Postać Józefa gmatwa jeszcze bardziej… my tam swoje wiemy, a inni jeszcze opowiadają… Smaczek? Wielka niewiadoma? Jeden z wielu fantastów pragnących zmienić świat. Udało Mu się? Zabili Go, a potem – jak twierdzą Jego uczniowie i kobiety, które za Nim szły (to kolejny przyczynek do domysłów, bo plotkami ich nazwać nie wolno) – powstał z martwych. Taki news sensacyjny na poziomie brukowców, który niestety podejmują też liczące się gazety. Jednak w większości milczy się o Nim, bo dziś to niemodne, wręcz szkodliwe wspomnieć o Nim.

My tu jesteśmy. Tu, gdzie tworzymy wspólnotę Kościoła, który On, Jezus z Nazaretu założył. Znamy Go?! Jako kogo? Nie chodzi o książkową wiedzę, nie chodzi o katechizmowe formułki. To nie lekcja historii do odpytania. To nie spotkanie do zaliczenia, by inni widzieli i nie mieli mi co zarzuci
ć.
więcej »