Archive for Październik 2014

Ogłoszenia parafialne

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA
26.10.2014

• W sobotę obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Eucharystia po grecku o 19:00, po polsku – o 9:30, 17:30 i 20:15.
• W niedzielę przypada Dzień Zaduszny.
• W listopadzie będziemy odmawiać różaniec za zmarłych. W Dzień Zaduszny oraz w każdy czwartek o 19:00 odprawimy w ich intencji Eucharystię. Kartki z imionami polecanych osób można składać w kancelarii jeszcze przez dwa tygodnie.
• We wtorek spotkanie Grupy Ojca Pio.
• O. Krzysztof Homa zaprasza na kolejne spotkanie z Pismem Świętym i historią Kościoła w środę o 19:30 w bibliotece.
• W kancelarii dostępne są różańce, kalendarze, agendy biblijne, a także płyty ks. Tomasza Bielińskiego.

Prosty fundament

Stanę w Bożej obecności.

Wprowadzenie 1: siedzimy razem wokół Jezusa; pytam podchwytliwie? Co chcę osiągnąć? Jaka jest reakcja innych? Czy usłyszana odpowiedź powala mnie na kolana? Przecież ją znam…

Wprowadzenie 2: prosić o łaskę otwartego serca na miłość Bożą.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 22,34-40

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał , wystawiając Go na próbę: Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Które przykazanie jest największe?

ateny.jezuici.pl

ateny.jezuici.pl

Jak jeden mąż, jednogłośnie wyrecytujemy: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem, a bliźniego swego jak siebie samego.

Pan Jezus umiłował Ojca całym sobą. Umiłował bliźniego całym sobą. Umiłował siebie samego całym sobą. On objawia, że to nie jest mrzonka, idealizm. To coś realnego, rzeczywistego i możliwego do realizacji. Każdy w swoim wymiarze i zakresie!

Kocha Ojca… posłuszeństwo miłości, które nie zamyka ust, które jest pełne ufności i nadziei. Kocha człowieka… bo nie umie inaczej. Tej miłości uczy się od Ojca. Wszak Ojciec tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał. Syn zaś umiłował swoich do końca. Kocha siebie samego… wie kim jest, od kogo pochodzi i na tym buduje człowieczeństwo!

Miłość Chrystusa kontemplować możemy w tabernakulum i w słowie Bożym. Miłość związana jest zawsze z obecnością. Czeka, nie zniechęca się, cierpliwością napełniona. Nie przymusza. Zawsze możesz przyjść, bo jesteś oczekiwany, nie po rozwiązania, ale by być wysłuchanym. więcej »

Medytacja biblijna na 29. niedzielę zwykłą – 19 października 2014

Trudne rozdroża

Stanę w Bożej obecności.

Wprowadzenie 1: obejrzę i usłyszę dokładnie całą sytuację, jestem pośród ludzi i słucham tego, co mówią. Jaka jest moja reakcja na odkrywaną przewrotność? Co w mych dłoniach robi denar i co z nim robię?

Wprowadzenie 2: prosić o łaskę Bożego rozeznawania.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 22,15-21

Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową! Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? Odpowiedzieli: Cezara. Wówczas rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.

Odwieczna metoda

To od dawna znana (i używana) metoda, by pochwycić w mowie, by wytknąć błąd, by znaleźć haka i mieć w garści człowieka. Ileż podłości w tym jakże słodkim, wręcz ociekającym lukrem pytaniu zadanym, by zamknąć usta, by zniszczyć i w ostateczności, by zabić. Bo nie chce się dowiedzieć prawdy, tylko pragną potwierdzić swoje założenia! Jeśli człowiek sobie coś ubzdura i uzna to jako świętość to potem już nic nie widzi, żadne argumenty do niego nie docierają, i choćby miał znaki przed oczyma, że nie tedy droga to pójdzie w przepaść! więcej »

Ogłoszenia parafialne

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA
12.10.2014
• W październiku odmawiamy różaniec w poniedziałek, wtorek, czwartek o 18:30 oraz w niedzielę o 8:45.
• 15 października o. Krzysztof Homa rozpoczyna cykl spotkań z Pismem Świętym i historią Kościoła. Spotkania odbywać się będą w Bibliotece Polskiej przy Michail Voda 28 w każdą środę od 19:30 do 21:00.
• W nocy z piątku na sobotę ( 17/18 października ) na Jasnej Górze odbędzie się czuwanie w intencji polskich emigrantów. Prośby o modlitwę można wysyłać na adres e-mail: [email protected] Również w naszym kościele spotkamy się na modlitwie w piątek od 19:30 do 21:00.
Zbiórka ministrantów i kandydatów  w sobotę o godz. 17.30.
• W sobotę 18 października parafia w Paleo Psychiko organizuje akcję krwiodawstwa. Więcej informacji w kancelarii.
• Zapisanym na pielgrzymkę do Plaka Kerateas przypominamy, że autokar odjedzie z ul. Acharnon (i Smyrnis) w niedzielę o 14:30.
• Dziś naszym gościem jest ks. Tomasz Bieliński. Dziękujemy mu za podzielenie się Słowem Bożym, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do  zakupienia płyt z konferencjami ks. Tomasza.

Medytacja biblijna na 28. niedzielę zwykłą – 12 października 2014

Odrzucone zaproszenie

Stanę w Bożej obecności.

Wprowadzenie 1: ferwor przygotowań wielkiego przyjęcia – wszystko gotowe i… goście nie przybywają. Jakaż burza w sercu i głowie!

Wprowadzenie 2: prosić o łaskę zostawienia wszystkiego i przyjęcia zaproszenia od Pana Jezusa.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 22,1-14

zaproszenie2

Jezus w przypowieściach mówił do arcykapłanów i starszych ludu: Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść. Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę: woły i tuczne zwierzęta pobite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę! Lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy [ich], pozabijali. Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić. Wtedy rzekł swoim sługom: Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie. Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala zapełniła się biesiadnikami. Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka, nie ubranego w strój weselny. Rzekł do niego: Przyjacielu, jakże tu wszedłeś nie mając stroju weselnego? Lecz on oniemiał. Wtedy król rzekł sługom: Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych.

Uczta weselna gotowa. Zaproszeni mogą przyjść na umówione spotkanie. Jakże wspaniała jest wschodnia grzeczność i gościnność. Rzekłbym wręcz w zachodnim pojęciu przesadna.

Nie, bo nie

Zdziecinnieliśmy! Jak małe dzieci się zachowujemy. Nie, bo nie i tyle. Zaproszeni nie chcieli przyjść. Po prostu nie chciało im się. Choć powodu za bardzo nie mieli. Wiedzieli o wiele wcześniej, a uczta u króla to ważna sprawa. Woleli iść na pole, choć zapewne robili to kilka razy w tygodniu i dziesiątki razy w ciągu roku. Poszli do swych interesów czyli tam, gdzie przebywają większość czasu. Jakże skoncentrowani na sobie! Pracoholicy! Przecież człowiek stworzony jest do nieskończoności. Nie może ograniczyć swego życia tylko do profesji. więcej »

Ogłoszenia parafialne

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA
05.10.2014
• W październiku odmawiamy różaniec w poniedziałek, wtorek, czwartek o 18:30 oraz w niedzielę o 8:45.
• W kancelarii można się zapisać na pielgrzymkę różańcową do Plaka Kerateas. Odjazd autokaru w niedzielę 12 października o 14:30 z ul. Acharnon blisko kościoła. Przy zapisie prosimy o wpłacenie 5 euro. Dzieci i osoby uboższe są zwolnione z opłaty.
• Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania za tydzień po Mszy św. o 9:30 w sali pod kościołem.
• Wszystkie dzieci zapisane na katechezę niedzielną zapraszamy na spotkanie organizacyjne za tydzień o 11:30 w sali na Alkiviadou 23.
• W przyszłym tygodniu imieniny obchodzi siostra Małgorzata. Eucharystię w jej intencji odprawimy w niedzielę o 12:30.
• Na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu zapraszamy w czwartek po Mszy wieczornej.
• W sobotę 18 października od godziny 17:00 parafia w Paleo Psychiko organizuje akcję krwiodawstwa. Osoby, które mogą w tym czasie oddać krew, proszone są zgłoszenie do naszej kancelarii.
• W przyszłą sobotę i niedzielę homilie głosić będzie ks. Tomasz Bieliński, który przed kilku laty prowadził w naszej parafii rekolekcje. Po każdej Eucharystii będzie możliwość zakupienia płyt CD z konferencjami ks. Tomasza.
• W kancelarii są do nabycia kalendarze, różańce i Posłaniec Serca Jezusowego.
• Poszukujemy osób, które posiadają stroje góralskie i chciałyby wziąć udział w festiwalu młodzieży katolickiej.
• Na prośbę krewnych z Polski poszukujemy kontaktu z następującymi osobami:
    Ryszard Ciszewski – z Ełku
    Robert Madej – ze Stalowej Woli
    Józef Niemiec
    Zbigniew Kujawa

INFORMACJE NADESŁANE Z KONSULATU

Bezpłatne badania dla kobiet i dzieci:

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231352712

 

Obowiązkowe zapisy na spotkania w sprawach paszportowych, obywatelskich prawnych, wizowych oraz dot. Karty Polaka.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Atenach wprowadza z dniem 03 listopada 2014 r. obowiązkowe zapisy na spotkania w sprawach paszportowych, obywatelskich prawnych, wizowych oraz dot. Karty Polaka. Osoby zainteresowane załatwieniem spraw z powyższego zakresu mają obowiązek zarejestrowania wizyty poprzez stronę e-konsulat: http://www.e-konsulat.gov.pl/ Osoby, które nie zarejestrują się na stronie e-konsulat będą przyjmowane wyłącznie w nagłych sytuacjach losowych, za uprzednią zgodą konsula. Brak dostępu do Internetu nie stanowi przesłanki do zwolnienia z obowiązku rejestracji. W tej sytuacji, w celu umówienia terminu wizyty należy skontaktować się z urzędem konsularnym pod nr 2106771997-8 i poprosić pracownika o zarejestrowanie wizyty na stronie e-konsulat.