Archive for Luty 2014

Medytacja biblijna na 7. niedzielę zwykłą – 23 lutego 2014

Odkrywana i zdobywana świętość


Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: wsłuchuję się w naukę Pana o miłości nieprzyjaciół; kręcę się niespokojnie, bo przy pierwszym słuchaniu „przerażają” mnie te słowa. Wyjaśnienie i obrazy przynoszą mi otuchę i nadzieję, że to możliwe.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę wiary, że mogę być doskonały jak Ojciec niebieski.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 5,38-48


milosc_wszystko_zwyciezaJezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nastaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.


Nie możliwości a więzi


Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz! To nie kwestia zasięgu naszych możliwości. To zagadnienie przylgnięcia do Pana Jezusa. Teraz już nie ja a Chrystus we mnie żyje. Kochasz to nie ma przeszkód, których nie można byłoby obejść, trudności, których nie można byłoby pokonać, problemów, których nie można byłoby rozwiązać. więcej »

Ogłoszenia parafialne

VII NIEDZIELA ZWYKŁA
23.02.2014
• Polscy biskupi zachęcają, by najbliższy piątek 28 lutego przeżyć jako dzień modlitwy i postu w intencji Ukrainy. Również Msza o 19:00 będzie w tej intencji ofiarowana.
• Spotkanie Róży Rodzin za tydzień po Mszy o 9:30.
• Msza z okazji imienin o. Kazimierza Farona będzie odprawiona w przyszłą niedzielę o 12:30.
• W Środę Popielcową 5 marca zapraszamy na Msze św. po polsku o godz. 9:30, 17:30 i 20:15. Msza po grecku będzie o 19:00.
• W najbliższym czasie nie będzie lekcji polskiego prowadzonych przez siostrę Halinę. Kolejne spotkanie we wtorek 11 marca.
• Do 9 marca trwają zapisy na pielgrzymkę do Rzymu. Osoby zainteresowane prosimy o wpłacenie zaliczki w wysokości 50 euro.

Ogłoszenia parafialne

VI NIEDZIELA ZWYKŁA
16.02.2014
• W piątek zmarł brat Leonardos Marangos z tutejszej wspólnoty jezuitów. Msza żałobna zostanie odprawiona w naszym kościele w poniedziałek o 15:30. Po Mszy będą podstawione autokary, które zawiozą uczestników na cmentarz katolicki w Iraklio, gdzie odbędzie się pogrzeb naszego współbrata.
• Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek o 19:00.
• Kurs przedmałżeński w języku greckim rozpocznie się w niedzielę 9 marca o 20:00.
• Na tablicy ogłoszeń można znaleźć informacje na temat pielgrzymki do Rzymu, która odbędzie się od 14 do 20 czerwca. Osoby zainteresowane prosimy o zapisanie się w kancelarii do 9 marca. Przy zapisie pobierana jest zaliczka w wysokości 50 euro.

Medytacja biblijna na 6. niedzielę zwykłą – 16 lutego 2014

Wóz albo przewóz


Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: słucham uważnie Jezusa i odczuwam radykalizm, do którego zaprasza mnie mój Król i Pan. Poruszają mnie do głębi Jego słowa. Wiem, że On je wypełnił swoim życiem.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę radykalnego opowiedzenia się za Nim i ukazaniem tego w codziennym życiu.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 5,17-37


Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar twój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz. Słyszeliście, że powiedziano: «Nie cudzołóż. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już w swoim sercu dopuścił się z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: «Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy». A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa. Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: «Nie będziesz fałszywie przysięgał, «lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi».


Zgodnie z prawem miłości


Pan Jezus nie był poza prawem i nie postawił się ponad prawem. Przyszedł je wypełnić. Niech dotrą do nas słowa: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Czy się nimi przejmujemy? Skoro Bóg powiedział nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa to to obowiązuje!

Jednak źródło tego niewypełnienia leży gdzie indziej, a mianowicie w pierwszym przykazaniu, a dokładnie w jego łamaniu czyli oddawaniu czci obcym bogom. Tworzymy sobie bożki i oddajemy im chwałę bardziej niż Bogu jedynemu. Czemu Pan taki rozsierdzony grzechem bałwochwalstwa? Bo to były kulty demoniczne. Jeśli nie oddajesz czci Bogu to możesz sobie dośpiewać, komu zaczynasz służyć. więcej »

Ogłoszenia parafialne

V NIEDZIELA ZWYKŁA
09.02.2014
• We wtorek obchodzimy liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z  Lourdes oraz Światowy Dzień Chorego. Podczas wieczornej Eucharystii osoby starsze i schorowane mogą przyjąć sakrament namaszczenia chorych.
• W czwartek po Eucharystii zapraszamy na adorację z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne.
• W tym tygodniu imieniny obchodzi s. Katarzyna. Msza w jej intencji będzie odprawiona w przyszłą niedzielę o 12:30.
• Na tablicy ogłoszeń można znaleźć nowe informacje na temat pielgrzymki do Rzymu, która odbędzie się od 14 do 20 czerwca. Osoby zainteresowane prosimy o zapisanie się na listę w kancelarii. Przy zapisie pobierana jest zaliczka w wysokości 50 euro.

OGŁOSZENIA KS. JERZEGO z Nafplio
Msze św. dla Was, drodzy Rodacy :
W kościele Przemienienia Pańskiego w Nafplio :
w tygodniu od poniedziałku do środy i w piątek o godz. 9, 00.
W czwartek każdego tygodnia od godz. 17, 00 do 18, 00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi. Msza św. o godz. 18, 00.
Msze św. niedzielne w sobotę o godz. 18,00 do ostatniej niedzieli marca, a od pierwszej niedzieli kwietnia o godz. 19, 00 i w każdą niedzielę i w
święta o godz. 10, 30.
Msza św. wielkanocna z procesją rezurekcyjną i z poświęceniem pokarmów na stół świąteczny o godz. 9, 00 20 kwietnia.
Msze św. Srody Popielcowej o godz. 10, 30 i o godz. 18, 00 – 5 kwietnia

Msze św. w : Patra : / kościół parafialny przy ul. Mezonos 81. Msza św. o godz. 18, 00 w każdą drugą niedzielę miesiąca : 9 lutego, 9 marca, 13 kwietnia / w niedzielę Palmową poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny,
które się nie popsują do świąt/, 11 maja Msza św. I Komunii św. i piknik o godz. 15, 00, 8 czerwca, 12 października, 9 listopada i 14 grudnia. Wtedy też katechizacja dzieci od godz. 16, 00 sali baru Pani Czesławy.

Kalamata – (Mitropolitou Meletiou 10, in front of the Military Museum)
Msza św. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 18, 00, 3 marca, 6 kwietnia, 19 kwietnia w Wielką Sobotę ze święconką, 4 maja, 1 czerwca, 5 października, 2 listopada i 7 grudnia.
Spowiedź na pół godziny przed Mszą św.

Ks. Jerzy Chorzempa TChr
Tel. +30 2752.024.568,  +30 694.786.4914
E-mail: [email protected]

Medytacja biblijna na 5. niedzielę zwykłą – 9 lutego 2014

Boży smak i Boże światło


Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: jestem na górze i kontempluję wschodzące słońce, które po kolei oświetla połacie terenu, a w końcu ogarnia także mnie; trzymam na dłoni szczyptę soli i smakuję ją.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę stawania się solą i świecenia światłem Bożym w codzienności.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 5,13-16


Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.


Wszechwiedzący


nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego. Aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej (1Kor 2)

Nie dlatego, że mamy być głupcami, ignorantami, nieukami. Znać Jezusa Chrystusa to poznać wszystko! A uczyć się Go możemy we dnie i w nocy, w pracy i gdy odpoczywamy. Gdy biedę klepiemy i opływamy w dostatki. Gdy z górki i kiedy pod górkę idziemy.

Znać w całości. W tajemnicach, które rozważamy w modlitwie różańcowej. Zgłębiać przede wszystkim Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, tajemnicę paschalną. Dokonujemy tego na każdej Eucharystii – oto przepiękna szkoła poznania Pana.

Poznawszy naprawdę Jezusa Chrystusa nie da się Go nie pokochać bardziej i nie ma siły, by nie próbować iść za Nim jeszcze mocniej. Dlaczego tak się dzieje? Zaczynamy widzieć oczyma Boga, a nie ludzką mądrością. Dostrzegamy działanie mocy Bożej, a nie ludzkich, tak często ułomnych i bezskutecznych wysiłków.


Boża sól i światło


Zdajemy sobie sprawę, że gdyby Boga nie było to wszechświat by runął! Stworzyciel miłując stworzenie utrzymuje je w istnieniu. Na pierwszym miejscu to Bóg jest solą dla ziemi. Bóg jest światłem świata. Tak, Bóg stał się solą dla ziemi i światłem dla świata. Jakże świat i ludzkość tęskni za Bogiem! więcej »

Ogłoszenia parafialne

ŚWIĘTO  OFIAROWANIA  PAŃSKIEGO
02.02.2014
• Msza święta w intencji  śp. Ambasadora Macieja Krycha zostanie odprawiona w poniedziałek 3 lutego o godz. 20.00.
W pierwszy piątek lutego spowiadamy od godz. 17:30. Msza po grecku o 19:00, po polsku o 20:00.
• Spotkanie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej w przyszłą niedzielę.
• W kancelarii dostępny jest nowy numer Posłańca.
• Młodzież naszej parafii przyjmie sakrament bierzmowania w poniedziałek 9 czerwca o godz. 19:00.

Medytacja biblijna na święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego 2014

Nie narzekaj! Błogosław!


Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: jestem razem z Maryją i Józefem w świątyni, towarzyszę im w całym wydarzeniu; uczestniczę w ich zadziwieniu tym, co słyszeli z ust Symeona i Anny; staram się odczuć sercem i w sercu to, co przeżywali ofiarując Syna Bogu.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę ofiarowania się Panu.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 2,22-40


Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu. Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostawała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.


Wziął Je w objęcia


Cóż za piękny obraz delikatności! Mamy wziąć i trzymać w ramionach dar zbawienia. I za żadne skarby nie wypuścić Go z rąk! Nie ma nic cenniejszego na tym świecie. Dar, który nieustannie oddajemy Ojcu. Przedstawiamy i składamy w Jego ręce. Bo od Niego pochodzi i w Nim jest całkowicie bezpieczny. więcej »