Archive for Sierpień 2013

Medytacja biblijna na 22 niedzielę zwykłą – 1 września 2013

Naśladowanie i kolejność miejsc

medytacja biblijna na 22 niedzielę zwykłą – 1 września 2013


Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: jestem w domu faryzeusza razem z innymi zaproszonymi gośćmi; obserwuję jak wszyscy się cisną, by zająć „lepsze” miejsce. Słucham uważnie nauki Pana Jezusa o pierwszeństwie.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę, by zasiąść przy uczcie wiecznej.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 14,1.7-14


Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: Ustąp temu miejsca; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: Przyjacielu, przesiądź się wyżej; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych.


Śledzić i naśladować


krzyz10-300x205Śledzić czyli uważnie obserwować. Pozostaje zastanowienie w jakim celu człek podejmuje się śledzenia. Można to czynić po to, by się czegoś nauczyć (dotrzeć do sedna, odkryć nowość). Śledzić niesie w sobie iść po śladach, ideę naśladowania. Bez poznania nie ma umiłowania i pójścia za „umiłowanym”.

Niestety, można też śledzić, by pochwycić na słowie (znaleźć haka, coś na kogoś, by zamknąć usta itd.). Śledzić w negatywnym znaczeniu to podejrzliwie patrzeć lub też założyć z góry i szukać potwierdzeń (uprzedzenia). W jakim celu śledzimy poczynania kogoś? Czy śledzimy kroki Pana Jezusa w naszym codziennym życiu?

więcej »

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 25 SIERPNIA

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

25.08.2013

Od przyszłej niedzieli wracamy do stałego programu nabożeństw. Będzie odprawiona Msza św. o 12:30 dla rodzin z dziećmi.
W poniedziałek przypada uroczystość N.M.P. Częstochowskiej. Eucharystia o godz. 19:00. W kolejne dni wspominamy św. Monikę, św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela.
Kurs języka greckiego dla Polaków rozpocznie się we wtorek 17 września o godz. 18:00 w sali parafialnej przy Alkiviadou 23.
Od początku września o. Krzysztof Homa podejmie funkcję ministra w tutejszej wspólnocie jezuitów. Pamiętajmy o nim w modlitwie, by jak najlepiej wypełniał powierzone mu zadanie.
Polscy księża mieszkają aktualnie w budynku przylegającym do kościoła – ul. Smyrnis 27. Najłatwiej można się skontaktować, dzwoniąc na telefon komórkowy:  697.8286.094

 

Ogłoszenia parafialne

XX NIEDZIELA ZWYKŁA

18.08.2013

Polscy księża mieszkają aktualnie w budynku przylegającym do kościoła – ul. Smyrnis 27. Najłatwiej można się skontaktować, dzwoniąc na telefon komórkowy:  697.8286.094
Rodzice zainteresowani zapisem dzieci do I klasy Szkoły Podstawowej proszeni są o jak najszybszy kontakt z sekretariatem polskiej szkoły – tel. 0030-210-65-38-204,  www.atenyzs.pl
Na tablicy ogłoszeń można znaleźć informacje o nowych zasadach funkcjonowania konsulatu,  www.e-konsulat.gov.pl