Archive for Listopad 2012

Rozgrzeszenie

Świeżo upieczony ksiądz opowiadał – oczywiście bez szczegółów – o reakcji pewnej starszej pani, która przyszła do niego do spowiedzi. Po wyznaniu grzechów dawał jej jakieś wzniosłe pouczenia i zachęty. W pewnym momencie kobieta przerywa mu delikatnie i mówi: A teraz daj mi, synku, rozgrzeszenie.

Medytacja biblijna na I niedzielę Adwentu

Nielękliwa doskonałość

Stanę w Bożej obecności, w obecności Syna Bożego, który nadchodzi.
Wprowadzenie 1: wyobrażę sobie oczekiwanie na przyjście kogoś, na kogo czekam z drżeniem i pragnieniem spotkania. Odczuję owo rodzące się wtedy napięcie. Niech rozlega się wołanie: Przyjdź Panie Jezu.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę lekkich serc bijących dla Boga, o łaskę czujności i modlitwy.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 21,25-28.34-36

Jezus powiedział do swoich uczniów: Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym.

Co będzie, gdy ujrzymy Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z wielką mocą i chwałą? Co pojawia się w naszych sercach, gdy to rozważamy? Czyż nie jest to wypełnienie pomyślnej zapowiedzi nam objawionej? Ktoś dał słowo i teraz wypełnia je dzień po dniu.

Demon lęku

Skoro oczekuję na spotkanie z Kimś, kto mnie kocha i Kogo ja staram się miłować to dlaczego tyle lęku? I to tak wielkiego, że ze strachu ludzie mdleją. Skoro oczekuję na przyjście Wszechmocnego to skąd we mnie (w ludziach) tyle trwogi wobec przejściowych zjawisk?
Trwoga i strach są towarzyszami człowieka od grzechu pierworodnego, więcej »

Rekolekcje

Ogłoszenia parafialne

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA
25.11.2012
1. Czy można jeszcze dziś wierzyć? – to pytanie stawia nam o. Krystian Jucha, który za tydzień poprowadzi rekolekcje na rozpoczęcie Adwentu.
2. Kiermasz Świąteczny odbędzie się 9 grudnia. W ramach przygotowań do kiermaszu już w przyszłą niedzielę będzie można kupić pączki i drożdżówki. Osoby, które chciałyby ufundować nagrody w loterii charytatywnej, proszone są o kontakt z o. Kazimierzem – 697.8286.094.
3. Z okazji obchodzonej dziś Uroczystości Chrystusa Króla przed Mszą o 19:00 zostanie odmówiona litania oraz akt poświęcenia ludzkości Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
4. Pamiętajmy w modlitwie o siostrach pracujących w naszej parafii, które należą do zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej i obchodzą dziś swoje patronalne święto.
5. Dziś o 17:00 w KEO zapraszamy na wykład o św. Tomaszu z Akwinu i Dionizym Areopagicie, który poprowadzi ojciec Michał Paluch, rektor Kolegium Dominikanów w Krakowie.
6. Bóg zapłać za ofiary złożone na wypominki. Msza św. za wszystkich polecanych zmarłych zostanie odprawiona w najbliższy wtorek i sobotę o 19:00.
7. Na tablicy ogłoszeń można znaleźć informacje na temat zapisów do pierwszej klasy katolickiej szkoły Leondio.
8. W kancelarii dostępne są opłatki wigilijne.
9. Zachęcamy do zakupu kalendarza parafialnego i reprodukcji obrazu Serca Jezusa. Złożone ofiary przeznaczymy na kolejne inicjatywy i stronę internetową.

Jaki król, takie królestwo – medytacja biblijna na uroczystość Chrystusa Króla

Jaki król, takie królestwo

 

Stanięcie w Bożej obecności, w obecności mojego Króla

Wprowadzenie 1: wyobrażę sobie jak Pan Jezus stoi przed Piłatem i przyznaje się do tego, że jest Królem. Odczuję to napięcie w poszukiwaniach i pytaniach Piłata. Przylgnę do Jezusa, który nie boi się o swoje życie.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela, o łaskę obrania Go za jedynego Króla życia.

Na początek przeczytam tekst ewangelii:  J 18,33b-37

Piłat powiedział do Jezusa: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem? Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu.

Jakiego Króla głosimy? 

Pan Bóg króluje, pełen majestatu. No to jak króluje? Gdzie króluje? Moje serce, myśli, słowa, decyzje i czyny; moja rodzina, dom, sąsiedztwo; uczelnia, miejsce pracy; miasto, kraj, wszechświat! Wszak to Króla Wszechświata!
Czy może być chleb bez mąki? więcej »

Całą parą

Pewien biznesmen, nieustannie czyś zajęty, donośnym głosem przywołał taksówkę, wskoczył do niej i z wściekłością powiedział:
– Szybko! Niech pan jedzie pełną parą!
Taksówkarz ruszył, aż zapiszczały opony, i jak najszybciej pognał przed siebie. Po krótkiej chwili pasażerowi wydało się to dziwne.
Pochylił się w stronę kierowcy i zapytał:
– Czy powiedziałem panu, dokąd mamy jechać?
Kierowca odpowiedział mu ze spokojem:
– Nie, ale gnam tam najszybciej, jak tylko umiem!

Można również żyć „na oślep”.

Bruno Ferrero

Ogłoszenia parafialne

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
18.11.2012
1. Różaniec za zmarłych odmawiamy w poniedziałek, wtorek i czwartek o 18:30.
2. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w najbliższy wtorek o godz. 19:00. Kartki z prośbami można składać w kancelarii.
3. W czwartek przypada wspomnienie św. Cecylii. Jej wstawiennictwu polecamy diakonię muzyczną, zespół młodzieżowy i scholę dziecięcą prowadzoną przez siostrę Katarzynę.
4. Uczniów gimnazjum i liceum zapraszamy na Festiwal Młodzieży, który rozpocznie się w sobotę (24 listopada) o godz. 15:00 w szkole Leondio w dzielnicy Ano Patissia (ul. Neigi 17).
5. W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Z tej okazji przed Mszą o 19:00 zostanie odmówiona litania oraz akt poświęcenia ludzkości Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jest to również święto patronalne Sióstr Misjonarek. W ich intencji odprawimy Eucharystię o 12:30.
6. W tym samym dniu o 17:00 zapraszamy na wykład o św. Tomaszu z Akwinu i Dionizym Areopagicie, który poprowadzi ojciec Michał Paluch, rektor Kolegium Dominikanów w Krakowie.
7. W kancelarii dostępne są opłatki wigilijne.
8. Specjalnie dla naszych parafian przygotowaliśmy kalendarz z datami świąt przyjętymi w Kościele Katolickim w Grecji. Złożone ofiary przeznaczymy na kolejne inicjatywy i stronę internetową: ateny.jezuici.pl
 

[wowslider id=”11″]

Symbol wiary

W poznawaniu i wyznawaniu wiary przyjmij i zachowaj tylko to, co przekazuje ci teraz Kościół, a potwierdza całe Pismo święte. Ale nie wszyscy mogą czytać Pisma. Jednym utrudnia brak wykształcenia, innym na przeszkodzie stoją różnorodne zajęcia. Aby więc na skutek nieświadomości dusza nie doznawała szkody, w krótkich zdaniach Symbolu obejmujemy całą naukę wiary.
Tę wiarę polecam ci przyjąć jako wiatyk na całe życie. Poza nią niczego już więcej nie przyjmuj, nawet gdybym ja sam, zmieniwszy zdanie, zaczął mówić co innego niż to, czego uczę cię dzisiaj; nawet gdyby anioł przeciwnik "przemieniony w anioła światłości" chciał wprowadzić cię w błąd. "Gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą – obecnie – otrzymaliście, niech będzie wyklęty".
Teraz więc słuchając uważnie słów, staraj się zapamiętać prawdy wiary. W stosownym czasie zechciej poznać świadectwa Pisma odnoszące się do poszczególnych stwierdzeń. Symbol wiary nie został ułożony według ludzkiego upodobania, ale stanowiąc wybrane najważniejsze wypowiedzi Pisma, zawiera całą doktrynę wiary. Podobnie jak ziarnko gorczycy zawiera w zalążku liczne gałęzie, tak i Symbol wiary w nielicznych słowach obejmuje całą naukę zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu.
Baczcie przeto, bracia, i strzeżcie nauki, którą teraz otrzymujecie, a wypiszcie ją "na tablicach waszych serc".

św. Cyryl Jerozolimski

W świecie

W świecie przemądrzałym
jak w obórce bez okna
chodzi tam i z powrotem
moja wiara samotna

czujna jak babcia
czasem trąbi do ucha
gdyby starczyło wiedzieć
byłaby tylko Nauka

choćbyś jak paw wrzeszczał
niemądry dumny ładny
kochać – to być po prostu
wszechmogącym bezradnym

ks. Jan Twardowski

Medytacja biblijna na 33 niedzielę zwykłą

Patrzeć oczyma wiary

Stanięcie w Bożej obecności
Wprowadzenie 1: wyobrażę sobie uczniów (i ja pośród nich), którzy są zasłuchani w słowa pana Jezusa; pomimo trudnego tematu panuje klimat pokoju i zaufania; trzymam w ręku gałąź, który puściła soki i pojawiają się zalążki liści.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę przyjęcia Bożego słowa, które nigdy nie przeminie i o łaskę rozpoznania przychodzącego Pana.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: : Mk 13,24-32

Jezus powiedział do swoich uczniów: W owe dni, po tym ucisku, słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba. A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo! Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.

Z przymrużeniem oka

Czyż nie słuchamy słów tej ewangelii tak trochę z przymrużeniem oka? Wywołują one w nas jakąś obawę? Nie mówię o paraliżującym lęku, ale o postawieniu sobie pytania o skończoność i o wieczność. Przecież nic, tutaj na ziemi, nie trwa wiecznie! więcej »