Archive for Maj 2012

Czuwanie modlitewne w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego

 

Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie,

 jest nowym stworzeniem.

To, co dawne, minęło,

a oto wszystko stało się nowe

(2 Kor 5,17).

 

 

 

 

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego (2 czerwca) zapraszamy wszystkich Parafian na czuwanie modlitewne.

 

Początek o godz.18.00 w sali pod kościołem.

 

Uczestników prosimy by wzięli ze sobą:

            – informacje o dacie własnego chrztu świętego

            – jedną część odzienia wierzchniego w kolorze białym

            – pokarm na wzmocnienie ciała dla siebie i bliźniego (trochę to czuwanie potrwa)

 

W ramach czuwanie przewidujemy:

– Eucharystię

– godzinę świadectw

– adorację Najświętszego Sakramentu

– modlitwę o dary Ducha Świętego

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
20.05.2012
1. Miejsce Maryi i maryjności w życiu chrześcijanina to temat katechezy dla dorosłych, na którą zapraszamy jutro po wieczornej Eucharystii.
2. We wtorek nowenna do Matki Bożej o 19:00.
3. W przyszłą niedzielę o 11:00 Pierwszą Komunię przyjmą dzieci przygotowane przez ks. Petrosa. Dlatego kolejna Msza rozpocznie się nieco później – o 12:45. A zaraz po Mszy konkurs biblijny dla przedszkolaków, na który można się jeszcze zapisać w kancelarii.
4. Ostatnie spotkanie w ramach katechezy niedzielnej będzie 27 maja. Rozdanie świadectw dla dzieci komunijnych o godz. 11:45; dla młodszej grupy gimnazjalnej – o 11:30. Starsza grupa otrzyma świadectwa we wtorek 12 czerwca o godz. 20:00.
5. W sobotę 2 czerwca o 18.00 rozpoczyna się czuwanie modlitewne przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Zapraszamy na nie wszystkich Parafian.
6. Młodzież z naszej parafii przystąpi do bierzmowania w niedzielę 3 czerwca o 17:00. Obowiązkowa próba odbędzie się we wtorek 29 maja o 19:45 w katedrze przy ul. Panepistimiou i Omirou.
7. W niedzielę 3 czerwca zapraszamy do udziału w kolejnej akcji krwiodawstwa.
8. Od początku czerwca nie będzie Mszy w niedzielę o 8:00 rano.
9. Następna zbiórka dla ministrantów będzie dopiero 9 czerwca.
10. Za tydzień spotkanie z przedstawicielami ZUS i NFZ. Szczegóły na plakatach i ulotkach.
11. 26 i 27 maja organizujemy dwudniową pielgrzymkę śladami św. Pawła. Dziś ostatni dzień zapisów.

Medytacja biblijna na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo?


Tekst ewangelii: Mk 16,15-20

I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie. Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły.


Marzyciele z głową w chmurach

Któż to wpatruje się niebo? Marzyciel. A któż nim nie jest? Bo jeśli ktoś śmieje się z tych, co w nieboskłon kierują oczy to sam im zazdrości (choć rzadko do tego się przyznaje). Człowiek rozwija się posiadając marzenia! W duchu kpimy sobie z tych, co to spoglądają w niebo. Powtarzamy, że to jest zawieszenie albo bujanie w obłokach, że tacy sobie w życiu nie poradzą, że marzenia marzeniami, a życie jest brutalne i pochylamy się coraz bardziej ku ziemi (zresztą i tak nieubłaganie to czynimy każdego dnia coraz bardziej).
To tak naprawdę chodzenie z głową w chmurach. Zmieniając trochę tę formułę powiedziałbym, iż znajdujemy się wobec tajemnicy chodzenia po ziemi z głową w chmurach. Kto nie marzy traci tak wiele! Zawęża horyzont do minimum, niestety często są to czubki butów albo własny pępek, wokół którego kręci się cały świat.

Nie stójcie!

Dlatego pierwsza część pytania po Wniebowstąpieniu Pańskim: dlaczego stoicie? Zastój wody w akwenie (bez odpływu, bez przepływu, bez bijącego czyli ruszającego się źródła) prowadzi do zamiany w bajorko, które zarasta powoli acz systematycznie, a kończy się zaduszeniem. Spróbuj żyć wpatrując się nieustannie w czubek swoich butów! Kark rozboli, a i niedotlenienie się pojawi.
Wniebowstąpienie Pańskie zaprasza nas do marzeń, a nie marzycielstwa, wzywa do aktywności, a nie pracoholizmu. więcej »

Jak Ja was umiłowałem jak zostałem umiłowany – medytacja biblijna na 6 niedzielę wielkanocną

Jak Ja was umiłowałem jak zostałem umiłowany

Tekst ewangelii: J 15,9-17

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.

Peryferie

Znów o miłości. Aż do znudzenia? Bóg wie dobrze co jest najważniejsze, a my często zajmujemy się czymś drugo czy trzeciorzędnym i czynimy z tego centrum (łudząc się, że peryferie są w stanie przejąć rolę centralnego miejsca).
Takie przeświadczenie, że zbyt ogólnikowo o tej miłości się mówi. Cóż o niej powiedzieć się da? więcej »

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

V NIEDZIELA WIELKANOCNA
13.05.2012
1. Nabożeństwo majowe jest odprawiane w poniedziałki, wtorki i czwartki o 18:30.
2. Dzieci, które rok temu przystąpiły do I Komunii, zapraszamy na Mszę rocznicową 20 maja o 12:30. Możliwość spowiedzi dla całych rodzin w czwartek i w sobotę od 17:30 do 19:00.
3. Młodzież z naszej parafii przystąpi do bierzmowania w niedzielę 3 czerwca o godz. 17:00. Obowiązkowa próba odbędzie się we wtorek 29 maja o 19:45 w katedrze przy ul. Panepistimiou i Omirou.
4. Na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu zapraszamy parafian w czwartek po Eucharystii.
5. Kurs Filipa rozpoczyna się w czwartek Eucharystią o godz. 19.00. Istnieje jeszcze możliwość zapisania się w kancelarii parafialnej. Spotkania odbywać się będą w czwartek, piątek i sobotę od 19.00 do 21.30, a w niedzielę od 9.00 do 20.00 (z przerwą na obiad). Zakończenie kursu w niedzielę Mszą św. o 20.00. Kurs poprowadzi Szkoła Nowej Ewangelizacji z Nowego Sącza.
6. Miejsce Maryi i maryjności w życiu chrześcijanina to temat katechezy dla dorosłych, na którą zapraszamy w poniedziałek 21 maja po wieczornej Eucharystii.
7. Konkurs biblijny dla dzieci z przedszkoli i pierwszych klas odbędzie się w niedzielę 27 maja po Mszy o 12:30.
8. W sobotę 19 maja będzie odprawiona ostatnia w tym roku Msza o 6:30 rano. Również od początku czerwca rezygnujemy z odprawiania Mszy w niedzielę o 8:00 rano.
9. W niedzielę 3 czerwca zapraszamy do udziału w kolejnej akcji krwiodawstwa.
10.       Organizujemy dwudniową pielgrzymkę śladami św. Pawła 26-27 maja. Berea, Saloniki, Kavala i Filippi – to główne miejsca, które chcemy nawiedzić. Koszt to 100 euro od osoby – w tym m.in. 1 nocleg w centrum Salonik ze śniadaniem (zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych); autokar do dyspozycji według programu; przewodnik. Jest ograniczona ilość miejsc. Zapisy w kancelarii. Zaliczkę w wysokości połowy kwoty trzeba wpłacić do następnej niedzieli włącznie.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
06.05.2012
1. Nabożeństwo majowe odprawiane jest w poniedziałki, wtorki i czwartki o 18:30.
2. We wtorek obchodzimy uroczystość Św. Stanisława, biskupa i męczen­nika, patrona Polski.
3. W dniu I Komunii – 13 maja nie będzie Mszy o 12:30. Prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy na Msze w innych godzinach (8:00, 9:30, 11:00, 18:00 i 20:00).
4. Dzieci, które rok temu przystąpiły do I Komunii, zapraszamy na Mszę rocznicową 20 maja o 12:30. Spowiedź dzień wcześniej od 17:30 do 19:00.
5. Osoby, które chciałyby uczestniczyć w kursie Filipa (17-20 V), prosimy o zapisywanie się na listę w kancelarii. Więcej informacji na ulotkach.
6. Zapisy na Wakacje z Bogiem do 15 maja. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc (tel. 698.0512.130).
7. Dzieci z przedszkoli i pierwszej klasy zapraszamy do udziału w konkursie biblijnym w ostatnią niedzielę maja. Zapisy w kancelarii.

Medytacja biblijna na 5 niedzielę wielkanocną

Tworzymy Winnicę Pańską

Tekst ewangelii: J 15,1-8

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Wytrwajcie we Mnie, a Ja /będę trwał/ w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – o ile nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami.

Troska o wszystkie elementy

Uprawa winorośli wymaga trudu, ale daje też wymierne owoce włożonego wysiłku. Wszak winogrona to dzieci ziemi i słońca. Kto chce założyć winnicę robi to z największą pieczołowitością. Wiadomo, że trzeba ją usytuować na południowym stoku, wszak słońce jest konieczne do dobrego owocowania, że ziemia na tym stoku musi być dobrej jakości, no i szczepy winne najlepszego gatunku szuka. Na szóstej kategorii ziemi to tylko sosny zasadzić możemy, a pośledni szczep przyniesie też poślednie owoce. Włożony wysiłek przyniesie owoce. więcej »