Archive for Kwiecień 2011

NOWE FOTOGRAFIE

W dziale Galeria dokonano aktualizacji, dodano nowe zdjęcia między innymi z Wielkiego Tygodnia.

Zapraszamy do przeglądania

BEATYFIKACJA JANA PAWŁA II

 

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się w Watykanie już w najbliższą

niedzielę Miłosierdzia Bożego 1 maja 2011.

Oto krótka historia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II:

Rok 2005

2 kwietnia – o godz. 21.37 „w czasie I Nieszporów święta Miłosierdzia Bożego” w swym pokoju w Watykanie zmarł Jan Paweł II. Jego odejściu do wieczności towarzyszą modlitewnie wielkie rzesze wiernych na Placu św. Piotra, a za pośrednictwem stacji telewizyjnych, obecnych tam i śledzących na bieżąco przebieg wydarzeń, również miliony ludzi na całym świecie. Czytaj dalej >>

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 24.04.2011


 1.     Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w liturgię Triduum Paschalnego. Szczególne podziękowanie dla Sióstr za dekoracje i kwiaty w kościele oraz prowadzenie śpiewu.

2.     Dzisiaj Msze św. o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30 (chrzcielna) i 18:00. Nie będzie Mszy o godz. 20:00!

3.     W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy niedzielny (8:00, 9:30, 12:30, 18:00, 20:00). Będzie również Msza po grecku o 11:00. Zebrana jutro taca będzie przeznaczona na nowicjat jezuitów w Starej Wsi koło Brzozowa.

4.   Najbliższe przygotowanie do chrztu odbędzie się wyjątkowo w pierwszy poniedziałek maja po Mszy o godz. 19:00.

5.     Po przerwie związanej z rekolekcjami i obchodami Wielkiego Tygodnia wznawiamy spotkania w grupach parafialnych. W przyszłą niedzielę Msza św. w intencji Róży Rodzin o 9:30, po Mszy spotkanie i zmiana tajemnic różańcowych.                                                       

6. Zachęcamy, by darem wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II była Komunia św. przyjęta w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Kto nie zdążył ze spowiedzią przed Świętami, zapraszamy do konfesjonału w czwartek od 17:00 do 19:00. Mszę dziękczynną za beatyfikację Ojca Świętego odprawimy 1 maja o godz. 18:00.

7.     Msza św. za Ojczyznę 3 maja o godz. 19:00.

8.  Wakacje z Bogiem dla dzieci z klas III-VI planowane są w dniach od 21 do 30 lipca na wyspie Tinos. Szczegółowe informacje i zapisy u siostry Haliny (tel. 698.051.2130).

9.     Rekolekcje dla młodzieży odbędą się od 27 czerwca do 8 lipca w Aspra Spitia. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, oraz ministrantów z klas gimnazjalnych. Koszt 170 euro, zapisy u siostry Agnieszki (tel. 698.0512.134) do 20 maja.

10. Znaleziono dokumenty na nazwisko: Wiesław Gaweł.

11. W kancelarii jest do nabycia nowa książka o. Roberta Więcka.

12. Do 3 maja kancelaria będzie czynna tylko po Mszach św. W ważnych sprawach proszę kontaktować się telefonicznie (tel. 697.8286.094).

ŻYCZENIA

W ciemności zapanował dzień otwierając okiennice grobowej ciszy…
Rozległ się krzyk poranka…
Rosa rozlała się kroplami swymi…

Niespotykane i niespotkane dotychczas…
Ukazało się oczom niewidzącym…
Przy łamaniu chleba i gorejących sercach…

Ateny, Wielkanoc 2011

Zmartwychwstał Pan!
Niech ta wieść uderzy w nas swą nieogarnioną mocą i sprawi, iż zacznie się nasze codzienne z martwych powstawanie.
Niech to orędzie w rodzinach naszych rozbrzmiewa pieśnią wesela, iż nie ma takiej śmierci, z której Zmartwychwstały nie umiałby wydobyć życia.
Niech te słowa refrenem bojów się staną, by przypominały, że On jest Zwycięzcą.

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota była dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

W Wielką Sobotę główny ołtarz pozostał obnażony. Przez cały dzień trwała adoracja Chrystusa złożonego do grobu – był to czas rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. Przez modlitwę i post oczekiwaliśmy na zmartwychwstanie Pana.    Czytaj dalej>>

WIELKI PIĄTEK

To dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca, adoruje krzyż, wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Według dawnej tradycji Kościoła, tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Centralnym momentem dnia jest Liturgia Męki Pańskiej.

Kiedy stajemy wobec Krzyża, na którym Jezusa Chrystus oddał życie za zbawienie świata, milczenie wydaje się bardziej stosowne od słowa. Dlatego liturgia Wielkiego Piątku jest pełna powagi, skupienia i ciszy. A swoją pełnię znajduje w adoracji Krzyża. Kiedy celebrans odsłania  Krzyż, Kościół milknie. Cisza staje się modlitwą. Przestajemy modlić się językiem. Patrzymy i zaczynamy modlić się sercem.  Czytaj dalej>>

WIELKI CZWARTEK

W kościołach parafialnych odprawia się w Wielki Czwartek tylko jedną msze świętą przez cały dzień- Wieczerzę Pańską. Jest ona pamiątką ostatniej wieczerzy, jaką Jezus spożył wraz ze swymi uczniami w przeddzień Jego męki i śmierci. Tego wieczoru biorąc do rąk chleb i wino przemienił je w swoje ciało i swoją krew, czyniąc z nich pokarm i napój, który ma nam towarzyszyć do końca świata. Ustanawiając w ten sposób sakrament Eucharystii, polecił apostołom, by w przyszłości czynili to na Jego pamiątkę. Tą wyjątkową celebracją rozpoczyna się święte Triduum paschalne, które jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego.   Czytaj dalej>>

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

NIEDZIELA PALMOWA (17.04.2011)

 
    1.   W Niedzielę Palmową poświęcenie palm i procesja o godz. 10:30.

    2. Na liście w kancelarii mogą się jeszcze dopisać osoby chętne do pełnienia posług liturgicznych w czasie Triduum  Paschalnego. Śpiewających psalmy prosimy o skontaktowanie się z siostrą organistką.

     3.  W środę 20 kwietnia przypadają imieniny siostry Agnieszki. Pamiętajmy o niej w modlitwie.

    4.   Wakacje z Bogiem dla dzieci z klas III-VI planowane są w dniach od 21 do 30 lipca na wyspie Tinos. Szczegółowe informacje i zapisy u siostry Haliny (tel. 698.051.2130).

    5.   W tym roku rezygnujemy ze sprzedaży katechizmów w kancelarii parafialnej. Przy zakupie podręczników w polskich księgarniach proszę zwrócić uwagę, by były to katechizmy Wydawnictwa WAM z Krakowa.

 

Program Wielkiego Tygodnia i obchodów świątecznych:

 

       W poniedziałek i wtorek spowiadamy od 17:00 do 19:00. W czwartek, piątek i sobotę od 9:00 do 17:00.

       W Wielki Wtorek o godz. 18:30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy ofiarowana zwłaszcza w intencji chorych. O godz. 19:00 Eucharystia, w czasie której udzielany będzie sakrament namaszczenia chorych. Do sakramentu mogą przystąpić osoby cierpiące na poważniejsze choroby zagrażające życiu, również pacjenci przed operacjami chirurgicznymi. Warunkiem godnego przyjęcia namaszczenia jest stan łaski uświęcającej.

       W Wielką Środę zapraszamy do katedry przy ul. Panepistimiou. Podczas Mszy o godz. 19:00 ks. arcybiskup Nikolaos Foskolos dokona konsekracji Krzyżma Świętego oraz pobłogosławi olej katechumenów i olej chorych.

       W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o 18:00.

       W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19:00 w sali pod kościołem, po niej tradycyjna procesja ulicami Aten.

       W Wielką Sobotę święcenie pokarmów w godz. 9:00-14:00 w sali pod kościołem.

       Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy Wigilią Paschalną w sobotę o godz. 20:00.

       W Niedzielę Wielkanocną Msze św. o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 12:30 (chrzcielna) i 18:00.            Nie będzie Mszy o godz. 20:00!

       W Poniedziałek Wielkanocny Msze w języku polskim jak w każdą niedzielę (8:00, 9:30, 12:30, 18:00, 20:00).

Program spowiedzi i uroczystości dostępny jest w gazetce „EKG” i na stronie internetowej parafii.
Do końca kwietnia kancelaria będzie czynna tylko po Mszach św. W ważnych sprawach proszę kontaktować się telefonicznie (tel. 697.8286.094).
 

Informacje na temat nabożeństw w języku greckim na stronie internetowej wspólnoty jezuitów:
http://greekjesuits.blogspot.com


WIZYTA PROWINCJAŁA O.WOJCIECHA ZIÓŁKA SJ

 

Początkiem kwietnia swoich współbraci, a naszych duszpasterzy OO. Jezuitów odwiedził ojciec prowincjał Wojciech Ziółek. Parafianie mieli okazję wspólnie się z nim pomodlić, odbyło się również spotkanie dla liderów grup parafialnych.                O. Wojciech udzielił też wywiadu dla naszej parafialnej gazety. Oto fragmenty:

 

– Mówią, że człowieka można poznać po jego pasji. Czy zechciałby Ojciec nam się od tej strony przedstawić?                        Czytaj dalej >>

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 
W sobotę 9 kwietnia rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Tym razem głosi je jezuita o. Stanisław Morgalla, który na co dzień wykłada psychologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Rekolekcyjne dni wypełnia refleksja na temat słów św. Ignacego: "Kochać i służyć we wszystkim."              Czytaj dalej >>