Galeria

Przedstawianie pt. „Szukam Przyjaciela”

Przedstawianie pt. „Szukam Przyjaciela” na podstawie książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. „Mały Książę” opracowane i wystawione przez Polską Szkołę i Duszpasterstwo Polonijne przy Rzymskokatolickiej Parafii Serca Chrystusa Zbawiciela w Atenach. Ateny – 25.03.2018

 

Plaka Kerateas

Jak co roku na początku października odbyła się diecezjalna pielgrzymka do Plaka Kerateas. Naszą Parafię reprezentowało około 70 osób (jeden autokar + osoby które przyjechały własnymi środkami transportu).

W tym roku ze względu na starsze osoby, zrezygnowano z „pieszej części”, wierni gromadzili się od razu przy ołtarzu obok kaplicy. Uroczystość rozpoczęto wspólną modlitwą różańcową a po jej zakończeniu ksiądz arcybiskup Sebastian odprawił Eucharystię, podczas której wygłosił homilię. Oprawę muzyczną przygotowały dzieci z parafii Św. Pawła Apostoła z Kifisii.

Poniżej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

Meteory

W pierwszą niedzielę czerwca odbyła się parafialna, autokarowa pielgrzymka na Meteory.

Odwiedziliśmy trzy klasztory: Wielką Meteorę czyli klasztor Przemienienia Pańskiego, Varlaam –

klasztor Wszystkich Świętych oraz żeński klasztor św. Barbary.

Największe wrażenie sprawił klasztor

Wielka Meteora za względu na Świątynię z bogatą polichromią oraz ilość eksponatów które można

w nim oglądać ( stare naczynia i narzędzia pracy) a także ze względu na wieżę z balkonem, na którą

przy pomocy sieci niegdyś dostawali się mnisi do monasteru.

Klasztor Varlaam jest zamieszkiwany prze mnichów. Również posiada kościół bogato zdobiony

freskami. Aktualnie trwa remont klasztoru.

W centrum Meteor znajduje się skała z żeńskim klasztorem Rusanu. W małym klasztorze można

podziwiać prawosławny kościół. Większość innych pomieszczeń nie jest udostępniona dla

zwiedzających, ponieważ jest zamieszkiwana przez siostry.

Mieliśmy również okazję zachwycać się pięknem krajobrazu i na widokowych tarasach robić zdjęcia.

W pielgrzymce wzięło udział 51 osób.

Pielgrzymka do Nafplio i Nemeii.

17 kwietnia w niedzielę odbyła się autokarowa, parafialna  pielgrzymka do Nafplio i Nemeii.

W Nafplio  uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej  przez ks. Jerzego Chorzempę TCHR w intencji ateńskich pielgrzymów. Kościół katolicki p. w. Przemienienia Pańskiego w Nafplio jest kościołem stacyjnym, w którym w Roku Miłosierdzia można uzyskać odpust zupełny. Po Mszy Świętej mieliśmy okazję do spotkania z księdzem Jerzym oraz do skorzystania z jego gościnności: słodkiego poczęstunku i wypicia kawy. Zwiedzaliśmy miasto, niektórzy Pielgrzymi wybrali się na twierdzę Palamidi, inni na nadmorski  spacer. Po południu wyruszyliśmy do Nemeii, gdzie najpierw odwiedziliśmy winiarnię „Palivou”.  Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy związanych z funkcjonowaniem Winiarni oraz mieliśmy okazję degustować wino. Następnie pojechaliśmy zwiedzać archeologiczne miejsca w Nemeii: muzeum, stadion starożytny oraz ruiny świątyni Zeusa. W pielgrzymce uczestniczyło 47 Parafian wraz z s. Edytą i s. Haliną.

IX Konkurs Kolęd

Wspólne kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. To właśnie w słowach kolęd ludzie poprzez wieki wyrażali wiarę oraz otwierali szeroko serca na przyjęcie Tajemnicy Bożego Narodzenia. Koncert Kolęd organizowany jest dla uczniów Polskiej Szkoły w Atenach przede wszystkim  po to, by kontynuować piękny zwyczaj śpiewania kolęd i przypominać że: „Boże Narodzenie to święty czas, to  radosny czas”.

13 grudnia 2015 r. już po raz drugi w sali teatralnej Parafii Polskiej w Atenach odbył się IX Szkolny Konkurs Kolęd, organizowany dla uczniów Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach. Tym razem w spotkaniu kolędowym wzięły udział 23 klasy a także scholka parafialna prowadzona przez s. Katarzynę i grupa dzieci ze świetlicy szkolnej. Po raz pierwszy podczas Koncertu kolędowali rodzice wraz z Jury i siostrami. Na uroczyste spotkanie przybyła Pani Anna Barbarzak – Ambasador RP w Atenach, wielu nauczycieli, rodziców, a także przedstawiciele środowiska greckiego. Organizatorem IX Konkursu Kolęd była s. Edyta i s. Halina.

Wolontariusze z polskiej Parafii w Atenach przygotowali kiermasz świąteczny. Przy okazji Koncertu Kolęd sprzedawano tradycyjne polskie jedzenie. Dochód przeznaczony zostanie na pomoc ubogim.

 

Pielgrzymka do Plaka Kierateas

W niedzielę 11 października 2015, odbyła się coroczna diecezjalna pielgrzymka do Świątyni Matki Boskiej w Plaka Kierateas.

Naszą Parafię reprezentowała grupa blisko 60 osób pod przewodnictwem proboszcza ks.Kazimierza Farona.Po dotarciu na miejsce wiernych przywitała piękna pogoda.

Uroczystości przewodniczył Arcybiskup Sebastian, który zwrócił uwagę około 600 wyznawcom kultu Maryi jak ważną rolę w dzisiejszych czasach odgrywa Rodzina i modlitwa.

Pielgrzymka na Peloponez

W niedzielę 27 września odbyła się parafialna pielgrzymka na Peloponez do dwóch klasztorów. Jeden z nich znajduje się nieopodal Koryntu i nosi Nazwę „Osios Patapios” czyli Błogosławiony Patapios. W klasztorze spoczywa ciało błogosławionego mnicha, który żył w IV i V naszej ery i pochodził z Egipskiego miasta Teby. Jest to błogosławiony szczególnie czczony w Grecji, do dziś jego ciało zachowało się w całości. Licznie przybywający pielgrzymi wypraszają wiele łask. Klasztor znajduje się w górach, stąd przy okazji można było zachwycać się widokami Koryntu i jego okolic.

Pielgrzymka na Peloponez

Pielgrzymka na Peloponez

Drugim miejscem, do którego udała się Pielgrzymka, była miejscowość Agia Teodora, czyli Święta Teodora. Wioska ta nosi imię świętej Teodory, która oddała swoje życie w obronie wiary i przed śmiercią, na którą została niewinnie skazana powiedziała: „Boże spraw, żeby moje ciało stało się kościołem, moja krew rzeką, a moje włosy drzewami”. Po dzień dzisiejszy na dachu małego kościoła wyrasta 17 drzew czyli tyle ile lat miała święta w chwili śmierci, a wokół kościoła płynie rzeka. W miejscowości Agia Teodora o. Krystian Jucha SJ, który pielgrzymował z parafianami, odprawił Mszę św. w intencji s. Edyty, która niedawno temu obchodziła imieniny. Mieliśmy również czas na indywidualną modlitwę, oraz spotkanie przy stole. W pielgrzymce wzięło udział 50 osób.

 

Pielgrzymka do Medugorje

W dniach od 14 do 18 kwietnia odbyła sie parafialna pielgrzymka do Medugorje pod opieką ks. Tomasza Łyszczarza.

10 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

JP-II

Młodzież z naszej Parafii z wizytą u Sióstr Misjonarek Miłości.

siostry

W IV niedzielę wielkiego postu młodzież, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, odwiedziła ateńską wspólnotę Sióstr Misjonarek Miłości.

Siostra Scito Maria, pochodząca z Sanoka, przybliżyła młodym ludziom na czym polega posługa Sióstr od Matki Teresy z Kalkuty w różnych krajach świata oraz podzieliła się świadectwem swojego powołania do tego Zgromadzenia. Po spotkaniu z siostrą o. Krystian Jucha odprawił Mszę świętą dla kandydatów do bierzmowania oraz ich rodziców. Młodzież miała również okazję zaangażować się w wydawanie obiadu dla ludzi ubogich.