Archive for Listopad 2015

Ogłoszenia parafialne

I NIEDZIELA ADWENTU    29.11.2015

 • Ostatnie wypominki będą w poniedziałek o 18:30.   O godz. 19:00 odprawimy Mszę św. za zmarłych, których imiona odczytywaliśmy w listopadzie.
 • W Adwencie zapraszamy na roraty w piątek i sobotę o 7:00
 • Spotkanie biblijne we wtorek o 19:45.
 • W pierwszy piątek grudnia spowiadamy od 18:00 do 19:00, Msza św. po polsku o 7:00 rano, po grecku o 19:00.
 • W sobotę 5 grudnia drużyna parafii prowadzona przez pana Zenona Gondka będzie bronić tytułu mistrzowskiego w polonijnym turnieju siatkówki. Początek rozgrywek o 16:00 w II Gimnazjum Holargosu.
 • Również w przyszłą sobotę o godz. 20:00 zapraszamy na wieczór wspomnień z pielgrzymki do Ziemi Świętej. W programie pokaz zdjęć i filmów z komentarzem uczestników oraz poczęstunek i degustacja wina z Kany Galilejskiej.
 • Poszukujemy kontaktu z Małgorzatą Jędrzejewską, Jadwigą Gawalas, Grzegorzem Kubasiewiczem.
 • W kancelarii można kupić Posłańca i kalendarze katolickie.
 • Koncert muzyki kościelnej ku pamięci ojca Mariosa Psaltisa odbędzie się dziś o godzinie 20:00.

Medytacja biblijna na I niedzielę Adwentu – 29 listopada 2015

Oczekujemy w nadziei

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: położę się na łące nocną porą i wpatruję się w niebo… oglądam co się na nim dzieje… widzę spadającą gwiazdę… nie chce mi się spać, bo nie jestem ociężały, przejedzony… to wpatrywanie się przynosi mi nadzieję…
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę oczekiwania pełnego nadziei.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 21,25-28.34-36

Jezus powiedział do swoich uczniów: Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym.

adwent1a

Życie to adwent

Życie ziemskie jest adwentem! Przecież nie może się tu kończyć. Czekamy na coś więcej, bardziej, pełniej, głębiej… Ileż przykładów oczekiwania, czekania, wyczekiwania w codzienności? I kolejne spełnienia, które nigdy nie osiągają pełni. Niespokojne jest serce człowieka, nienasycone, rzekłbym, dopóki

więcej »

Medytacja biblijna na uroczystość Chrystusa Króla – 22 listopada 2015

Króluj nam Chryste! Zawsze i wszędzie!

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: jestem w miejscu gdzie Piłat rozmawia z Jezusem; okoliczności jakże dziwne, bo sędzia i oskarżony rozmawiają o byciu królem. Prawda nie boi się żadnej sytuacji, nawet jeśli trzeba będzie zapłacić najwyższą cenę.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę królowania Chrystusa-Prawdy w mym życiu.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: J 18,33b-37

Piłat powiedział do Jezusa: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem? / Odpowiedział Jezus: / Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu.

nidziela

Wstydzę się mojego Króla

Patrzę, patrzę i nadziwić się nie mogę. Już tyle lat, co roku ta uroczystość, uroczystość Chrystusa Króla. Nie w splendorze, ale w klimacie rozmowy Pana z Piłatem, więźnia i tego, który ma władzę Go uwolnić lub skazać. Nie w złotej koronie wysadzanej pięknymi kamieniami, a z cierni uczynionej. Nie w płaszczu królewskim, a w łachmanie brudnym i szyderczo zarzuconym na ramiona. Nie z berłem w dłoni, a z ośmieszającą trzciną. więcej »

Ogłoszenia parafialne

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA    15.11.2015

 • Oczekuję wskrzeszenia umarłych to tytuł trzeciego listu pasterskiego Księdza Arcybiskupa Sebastiana, który jest dostępny w języku greckim i angielskim.
 • Katecheza niedzielna dla dzieci po I Komunii Św. odbędzie się 15 listopada o 11:30 w sali przy Alkiviadou 23.
 • W poniedziałek, wtorek i czwartek o 18:30 odmawiamy różaniec za zmarłych. W każdy wtorek listopada o godz. 19:00 ofiarujemy w ich intencji Mszę św.
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek o 19:00.
 • Kolejne spotkanie biblijne we wtorek o 19:45.
 • W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Z tej okazji przed Mszą o 19:00 zostanie odmówiona litania oraz akt poświęcenia ludzkości Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jest to również święto patronalne Sióstr Misjonarek. W ich intencji odprawimy Eucharystię o 12:30.
 • Koncert muzyki kościelnej ku pamięci ojca Mariosa Psaltisa odbędzie się 29 listopada o godzinie 20:00.

Medytacja biblijna na 33. niedzielę zwykłą – 15 listopada 2015

Strażnicy w niebo zapatrzeni

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: usiądę sobie przy drzewie i będę obserwował jak „powstaje do życia”… zachwycę się i wywnioskuję, że idzie wiosna… a teraz rozejrzę się wokół mnie i jakie wnioski wysnuję…
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę ufnej i wiernej czujności.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 13,24-32

Jezus powiedział do swoich uczniów: W owe dni, po tym ucisku, słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba. A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo! Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.

nidziela

Rozgwieżdżone niebo

Prorok Daniel wskazuje nam niebo. Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy przez wieki i na zawsze. Patrzcie w niebo. Przyglądajcie się. Kontemplujcie. Pozwólcie, by do was przemówiło. Za mało podnosimy głowy ku niebu.

Stanąłeś kiedyś w noc ciemną wpatrując się w granat nieba, na którym świecą gwiazdy? Patrzę i wcale nie przytłacza jego ogrom i nieprzenikliwość, wręcz odwrotnie zachwyca, przypomina i odświeża pragnienie nieskończoności. Rzekłbym przyciąga nas do siebie.

Przy odrobinie trudu można nazwać co niektóre gwiazdy po imieniu. To zaś pomaga mi ustalić kierunek, a dzięki temu wiem gdzie mam iść a skąd nawrócić. Niebo pomaga nam w drodze. więcej »

Medytacja biblijna na 32. niedzielę zwykłą – 8 listopada 2015

W bogactwie ubóstwa

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: słuchając Pana Jezusa wydaje mi się, że mnie nie dotyczą pierwsze miejsca… o jakże się mylę. Wystarczy gdy spojrzę na wdowę i… odkryję, że nie jestem w stanie wrzucić wszystkiego do Serca Bożego. Pytam Jezusa o to jak żyć.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę pełnego zaufania Bogu.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 12,38-44

wdowa

Jezus nauczając mówił do zgromadzonych: Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok. Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie.

Wdowa

Z reguły nie miała żadnych szans na przetrwanie. Twarde prawa „skazywały” ją na śmierć. Ktoś, kto nie wie dokąd pójść. Ktoś, kto utracił najbliższą osobę. Ktoś, kto po ludzku został sam.

Należy do kategorii anawim czyli „ulubieńców Pana”. Wdowa nie ma nikogo poza Bogiem, u kogo mogłaby złożyć nadzieję. W czysty sposób zawierza Bogu. Nie ma innego wyjścia!

Jej ubóstwo przeraża? To nieprawda, że nic nie ma! Ta w Sarepcie miała garść mąki i trochę oliwy, a ta z ewangelii jeden grosz. A pamiętamy rozmnożenie chlebów? Pięć chlebków na pięć tysięcy. Co my wiemy o nic? Uboga w pierwszym rzędzie oznacza u-Boga czyli Bóg się nią interesuje, a następnie to fakt, że (w) Bogu składa swe życie.

Jestem taką ubogą wdową

Jestem jak uboga wdowa. Jestem ubogą wdową. Jestem, choć zakładam maski, by to ukryć, choć noszę powłóczyste szaty, by okryć nagość istnienia, choć przyjmuję pozdrowienia na rynku i „sycę się”nimi, choć mam pierwsze krzesła i zaszczytne miejsca. Słowo klucz to dla pozoru. Negowanie faktu wdowieństwa prowadzi do nikąd! więcej »

Pielgrzymka do Plaka Kierateas

W niedzielę 11 października 2015, odbyła się coroczna diecezjalna pielgrzymka do Świątyni Matki Boskiej w Plaka Kierateas.

Naszą Parafię reprezentowała grupa blisko 60 osób pod przewodnictwem proboszcza ks.Kazimierza Farona.Po dotarciu na miejsce wiernych przywitała piękna pogoda.

Uroczystości przewodniczył Arcybiskup Sebastian, który zwrócił uwagę około 600 wyznawcom kultu Maryi jak ważną rolę w dzisiejszych czasach odgrywa Rodzina i modlitwa.