Archive for Marzec 2015

Młodzież z naszej Parafii z wizytą u Sióstr Misjonarek Miłości.

siostry

W IV niedzielę wielkiego postu młodzież, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, odwiedziła ateńską wspólnotę Sióstr Misjonarek Miłości.

Siostra Scito Maria, pochodząca z Sanoka, przybliżyła młodym ludziom na czym polega posługa Sióstr od Matki Teresy z Kalkuty w różnych krajach świata oraz podzieliła się świadectwem swojego powołania do tego Zgromadzenia. Po spotkaniu z siostrą o. Krystian Jucha odprawił Mszę świętą dla kandydatów do bierzmowania oraz ich rodziców. Młodzież miała również okazję zaangażować się w wydawanie obiadu dla ludzi ubogich.

Ogłoszenia parafialne

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU     22.03.2015

  • Na Gorzkie żale zapraszamy w niedzielę o 18:15.
  • W środę przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a zarazem Dzień Świętości Życia. Wiele osób podejmuje w tym dniu Duchową Adopcję, wspierając modlitwą poczęte dzieci przez 9 miesięcy aż do Bożego Narodzenia.
  • Droga Krzyżowa dla dzieci w piątek o 18:00, dla starszych o 20:15.
  • Wspólna dla wszystkich parafii Droga Krzyżowa z udziałem Księdza Arcybiskupa odbędzie się w przyszłą niedzielę o 18:00 w dzielnicy Iraklio. Więcej informacji na ulotkach.
  • Spotkanie osób zapisanych na pielgrzymkę do Medjugorie w niedzielę 29 marca po Mszy św. o 9:30. Prosimy zabrać ze sobą dokument tożsamości.
  • W kancelarii można już kupić kwietniowy numer Posłańca.
  • Spotkanie informacyjne w ramach Dni poradnictwa ZUS odbędzie się w sobotę 28 marca o godz. 16:00 w dużej sali pod kościołem. Przewidziane są również bezpłatne konsultacje dla zainteresowanych. Więcej informacji na plakacie.
  • Dyrekcja Polskiej Szkoły przypomina, że trwają zapisy do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nauczania uzupełniającego na rok szkolny 2015/16. Więcej informacji na stronie internetowej szkoły atenyzs.pl
  • W niedzielę 29 marca o godz. 9:00 w sali pod kościołem rozpocznie się Polonijny Turniej Tenisa Stołowego. Więcej o tym wydarzeniu na stronie internetowej szkoły.

Ogłoszenia ks. Jerzego Chorzempy z Nafplio

Msze św. dla Was, drodzy Rodacy :

         – w kościele Przemienienia Pańskiego w Nafplio :

         w tygodniu od poniedziałku do środy o godz. 9. W czwartek każdego tygodnia od godz. 18, 00 do 19, 00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi. Msza św. o godz. 19, 00. Droga krzyżowa w piątki Wielkiego Postu o godz. 9, 00. i po niej Msza św. W sobotę 28 marca o godz. 18, 00 wyjątkowa urodzystość. Msza św. za Fhilhellenów z udziałem wielu zaproszonych gości z miasta celebrowana przez naszego nowego Arcybiskupa Sebastiana z Aten. Rodacy przyjdźcie licznie. Po Mszy św. poczęstunek przygotowany przez parafian.

         Msze św. niedzielne w sobotę o godz. 19,00 do ostatniej soboty października i w każdą niedzielę i w święta o godz. 11, 00.

Rekolekcje przygotowujące dzieci i młodzież do I Komunii św. i Bierzmowania od Niedzieli Palmowej do Wielkanocy.

         W Wielką Sobotę całodzienna adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie.

Msza św. rezurekcyjna z procesją i z poświęceniem pokarmów na stół wielkanocny o godz. 9, 00. Po niej śniadanie wielkanocne dla wszystkich.

         Msza św. w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 11, 00.

W sobotę 25 kwietnia Polonijne spotkanie Polonii z Francji, chóru młodzieżowego z parafii w Pyrzycach i parafian. Chór śpiewa na Mszy św. i po niej da koncert.

         I Komunia św. dzieci i młodzieży w niedzielę 17 maja o godz. 11, 00. Uroczystość sakramentu Bierzmowania w niedzielę 4 października. Będziemy gościli w tym czasie wśród nas ks. Biskupa Stanisława Stefanka TChr.

         Patra – Msze św. : kościół parafialny przy ul. Mezonos 81. Msza św. o godz. 18, 00 w każdą drugą niedzielę miesiąca : 13 kwietnia – w Poniedziałek Wielkanocny wyjątkowo, 10 maja i 14 czerwca. Nasze spotkanie na Mszy św. poprzedza katechizacja dla dzieci o godz. 17, 00 w kaplicy kościoła.

         Kalamata – (Mitropolitou Meletiou 10, in front of the Military Museum) Msza św. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 18, 00 : 5 kwietnia i wyjątkowo w Wielką Sobotę 11 kwietnia Msza św. wielkanocna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i poświęceniem pokarmów na stół wielkanocny, 3 maja i 7 czerwca. Nasze spotkanie na Mszy św. poprzedza katechizacja o godz. 17, 00.

         Porto Heli – Msza św. o godz. 18, 00 w trzecią niedzielę każdego miesiąca : 19 kwietnia, 17 maja z racji I Komunii św. w Nafplio nie będzie Mszy św. w Kranidi -Golemi u Państwa Lewandowskich. Zapraszamy wszystkich Rodaków do Nafplio na Komunię św. /tel. 6947981083 lub 6944938581/ 21 czerwca.

         Korynt – w hotelu Alkyon we Vrahati, w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 19, 00 : 29 marca, 26 kwietnia, 31 maja i 28 czerwca.

         Sparta – w domu Państwa Małgorzaty i Piotra Cebuli /Odos Artemidos 103; tel. 2731076248/ w niedzielę 24 maja o godz. 18, 00.

         Wszędzie możliwość spowiedzi św. na pół godziny przed Mszą św.

Wizyta Ojca Prowincjała.

Początkiem marca swoich współbraci, a naszych duszpasterzy OO. Jezuitów odwiedził Ojciec Prowincjał, Jakub Kołacz SJ. Parafianie mieli okazję wspólnie się z nim pomodlić, odbyło się również spotkanie z przedstawicielami Rady parafialnej.

 

Zakończenie seminarium.

W niedzielę 15 marca odbyła się modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego dla uczestników tegorocznego seminarium. W spotkaniu wzięło udział 20 uczestników oraz animatorzy z grupy Emaus pod kierunkiem o. Krystiana Jucha. Spotkanie odbyło się na Iraklio w klasztorze sióstr karmelitanek.

Medytacja biblijna na 3. niedzielę Wielkiego Postu – 8 marca 2015

Oczyszczenie serca!

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: jestem w świątyni, odczuwam harmider, hałas, przekrzykiwanie; nie pozwala mi to na skupienie. Dostrzegam Jezusa i ze zdumieniem czy wręcz osłupieniem patrzę na jego reakcję na „targowisko”. Posłucham uważnie rozmowy z Żydami.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę oczyszczenia świątyni serca.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: J 2,13-25

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. niedziela-3_1Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie. W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz? Jezus dał im taką odpowiedź: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo. Powiedzieli do Niego Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni? On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w imię Jego, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zwierzał się im, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co w człowieku się kryje.


Oczyść serce

Serce człowieka jest świątynią, a to co wokół serca przynależy do niej. Nazwijmy to jak chcemy, ja wymienię tylko rozum, wolę, uczucia, ciało, wszelkie relacje. Dlatego z całą mocą chrześcijaństwo podkreśla, że człowiek jest świątynią Bożą, Bożą budowlą.

W świątyni jak wiemy, mieszka Bóg, choć mamy możliwość wyrzucenia Go z niej, albo też zawalenia jej gratami i zrobienia z niej piwnicy czy strychu. Gdzie rupiecie tam nie ma miejsca na rzeczy najwłaściwsze i najważniejsze. Nieprawdą jest, że nie ma miejsca. To kłamstwo, wierutne oszustwo złego ducha, bo przestrzeń jest, tylko jest źle zagospodarowana.
więcej »

Medytacja biblijna na 2. niedzielę Wielkiego Postu – 8 marca 2015

Przemieniani

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: towarzyszę Jezusowi i Apostołom w wędrówce na górę wysoką. Po trudzie wspinaczki roztaczają się wspaniałe widoki. Spojrzenie na Jezusa pokazuje coś, czego nigdy nie widziałem. Posłucham bełkotu wydobywającego się ze mnie. Potem schodzę „na ziemię”.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę bycia przemienionym mocą Bożą.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 9,2-10

Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy powstać z martwych.

Doświadczenie Przemienienia

Przyglądamy się trochę z boku całemu wydarzeniu. Niesamowite! Niepojęte! Zadałem sobie pytanie czy chciałbym na własne oczy to zobaczyć, na własnej skórze tego doświadczyć? Czy chcielibyśmy? Na pewno?
Przemienienie-Pańskie
Przecież to z reguły doświadczenie szoku powalającego na ziemię. Dlaczego? Bóg objawia się całkowicie inaczej niż to sobie wyobrażamy! I zawsze tak robi. Nie dlatego, że ukrywa się, ale dlatego, że chce być widziany w prawdziwe, a nie naszym wyobrażeniu o Nim, wyobrażeniu, któremu nadajemy znamiona prawdy: takim właśnie jest Bóg! więcej »

Rekolekcje dzieci i młodzieży w naszej Parafii.

Tegoroczne wielkopostne rekolekcje odbywały się w naszej Parafii w pierwszych dniach marca. Prowadził je ks. Marek Ogrodowiak z Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej.

Przed południem drugiego i trzeciego marca w naukach rekolekcyjnych brali udział uczniowie Szkoły Polskiej, natomiast wieczorem pozostali parafianie. Ksiądz rekolekcjonista przypomniał przede wszystkim jak ważną sprawą w życiu chrześcijanina jest zbudowanie relacji z Bogiem i troska o nią. Podkreślił również wielokrotnie, że Bóg nigdy nie rezygnuje z człowieka.

Zakończenie rekolekcji wielkopostnych.

W dniach 28 lutego do 3 marca w naszej parafii rekolekcje wielkopostne wygłosił ks. Marek Ogrodowiak z  diecezji gorzowskiej.
W swoim głoszeniu przypomniał o podstawowym powołaniu człowieka, przypominając, że jest on obrazem niewidzialnego Boga.
W poniedziałek i wtorek swoje nauki rekolekcyjne miały dzieci i młodzież z polskiej szkoły, zaś wieczorem dorośli. 3 marca ksiądz rekolekcjonista oraz nasz proboszcz obchodzili swoje urodziny, po wieczornej nauce śpiewom i gratulacjom nie było końca. Ksiądz Marek zakończył rekolekcje udzielając wszystkim uroczystego błogosławieństwa.

 

Jubilatom i solenizantowi życzymy wiele radości, zdrowia, niesłabnącego żaru ducha w trudnej kapłańskiej posłudze.
Niech Najświętsza Panna otacza Was Matczyną miłością i opieką, szczególnie w trudnych chwilach i wyprasza u Syna wszelkie potrzebne Łaski.
Podejmowany trud zmagania się z codziennością niech Was uskrzydla i pozwoli dostrzegać piękno i głębię życia. Szczęść Wam Boże.

Parafianie.

Jak pokochać sercem dziurawym…

Kazia.B