Archive for Styczeń 2013

Ogłoszenia parafialne

III NIEDZIELA ZWYKŁA
27.01.2013
1. W pierwszy piątek będzie w parafii tylko jeden ksiądz polski, dlatego do spowiedzi zapraszamy już w czwartek od 18:00 do 19:00. W piątek spowiedź od 17:00 do 19:45.
2. W sobotę 2 lutego obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, a także Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji zapraszamy na tradycyjne czuwanie modlitewne w intencji powołań, które odbędzie się w godz. 19:00-22:00 w katedrze przy ulicy Panepistimiou i Omirou.
3. Zmiana tajemnic Róży Rodzin za tydzień po Mszy o 9:30.
4. By zebrać fundusze na działalność charytatywną, Caritas Athinas organizuje spotkanie przy herbacie za tydzień o godz. 18:00 w hotelu Titania. Zaproszenia w cenie 20 euro są do nabycia w kancelarii.
5. Konkurs ikonograficzny dla uczniów szkół podstawowych odbędzie się 3 lutego o godz. 13:30 w sali przy Alkiviadou 23. Prosimy o przyniesienie ze sobą przyborów do malowania. Zapisy w kancelarii.
6. Zachęcamy do włączenia się w akcję honorowego krwiodawstwa, która odbywa się dziś od 10:00 do 14:00 w sali KEO.

Medytacja biblijna na 3 niedzielę zwykłą

Słowo i ciało

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: wyobrażę sobie, że idę za Panem Jezusem i uczestniczę w nabożeństwie w synagodze w Nazarecie. Dokładnie obserwuję z jakim namaszczeniem Pan podchodzi do zwojów Pisma, jak Jego ciało wyraża szacunek do słowa Bożego. Wsłucham się w orędzie, które się spełniło w Jezusie Chrystusie.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę kroczenia za Panem Jezusem, o doświadczenie pełni w relacji z Synem Bożym, o to bym moje oczy były w Nim utkwione.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 1,1-4.4,14-21

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. Potem powrócił Jezus w mocy Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana. Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli.

Żywe ciało

Nie trybiki, a żywe ciało. Nie część systemu, a członkowie wspólnoty. Nie numer, a konkretna twarz. Nie etykietka, a ciągła niespodzianka. Tego żywiołu nie da się ogarnąć. Jedno jest pewne, że to nie ślepe odmęty, ale poukładane elementy. (por. 1 Kor 12,12-30) Kościół to żywioł, gdzie liczne członki stanowią jedno ciało. Oto różnorodność i jedność w Chrystusie dokonana! więcej »

Rzeźbiarz

LewRzeźbiarz sprawnie obciosywał młotem i dłutem wielki blok marmuru.  Przechodzący tamtędy chłopiec zatrzymał się przed otwartymi drzwiami pracowni, liżąc loda. Malec zamarł, zafascynowany deszczem białego pyłu oraz fragmentu skały – małych i wielkich – sypiących się na wszystkie strony. Nie miał pojęcia, co tam się dzieje; ten człowiek, walący jak furiat w wielką skałę, wydawał mu się trochę dziwny.
Kilka tygodni później chłopiec znów przechodził koło pracowni i – ku wielkiemu swojemu zdziwieniu – ujrzał wielkiego i przerażającego lwa w miejscu, gdzie przedtem stał marmurowy głaz.
Zachwycone dziecko podbiegło do rzeźbiarza i rzekło do niego:
– Proszę pana, proszę mi powiedzieć, skąd pan wiedział, że w tym kamieniu był schowany lew?

Pewien mistrz utrzymywał, że posiada księgę, zawierającą wszystko, co jest potrzebne do pojęcia i poznania Boga. Nikt nigdy tej księgi nie widział, aż któregoś dnia pewien naukowiec, usilnie prosząc, dostał ją od mistrza. Zabrał ja do domu i otworzył z ciekawością…  Każda strona księgi była biała.
– Ależ w książce niczego nie ma! – buntował się naukowiec.
– Wiem – odpowiedział zadowolony mistrz – ale spójrz, jak wiele rzeczy sugeruje!

Wszystkie chwile twojego życia to białe strony.
To ty masz je zapisać.
Nawet jeśli komuś będziesz wydawał się kawałkiem kamienia, jest w tobie ukryty lew.
Tylko ty możesz go uwolnić.

Bruno Ferrero –  Życie jest wszystkim, co posiadamy

Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy

Nazywam się Michał Przewoźny i jestem liderem męskiej wspólnoty Lew
Judy w Toruniu działającej przy ojcach jezuitach (więcej o nas:
www.lewjudy.info) Jakiś czas temu powstał nasz nowy projekt w walce o
serca mężczyzn – Męskie Plutony Różańca i w związku z tym moja myśl o
założeniu takiego plutonu w Atenach…

Może znalazłby się jakiś odważny mężczyzna  u ojców w parafii?

Więcej szczegółów:

 http://lewjudy.info/index.php/meski-rozaniec/dolacz-do-plutonu/

Prośba z Polski

Szczęść Boże.
W roku 2000 przebywałem w Atenach i w kościele ksiądz ogłaszał nabór
chętnych do statystowania jako żołnierz niemiecki w filmie wojennym do
którego się zgłosiłem i uczestniczyłem w nagrywanych scenach lecz nie
pamiętam jaki był tytuł tego filmu.
Bezskutecznie szukam go w internecie ponieważ chciałbym mieć pamiątkę a
nie mam obecnie nikogo znajomego w Atenach bardzo proszę o pomoc w
ustaleniu tego tytułu pamiętam że był ze mną na nagraniach chłopiec
który był ministrantem i miał na imię Adrian nazwiska niestety nie znam.
Sceny były kręcone w starych ruinach poza Atenami.
Bardzo byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś pomógł ponieważ nie wiem już jak
inaczej mogę znaleźć ten tytuł.
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
Andrzej Dzieża

Ogłoszenia parafialne

II NIEDZIELA ZWYKŁA
20.01.2013
1. Od 18 do 25 stycznia obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na  tablicy ogłoszeń wisi program spotkań w różnych kościołach Aten.
2. O. Krzysztof Homa wygłosi wykład z okazji Dnia Judaizmu dziś o 17:00 w sali KEO.
3. Parafia św. Pawła w Pireusie zaprasza na uroczyste obchody z okazji święta nawrócenia swojego Patrona. Szczegóły na plakacie.
4. Konkurs malowania ikon dla uczniów szkół podstawowych odbędzie się 3 lutego o godz. 13:30.
5. Przygotowanie do chrztu w przyszłą niedzielę po Mszy o 19:00.
6. Zachęcamy do włączenia się w akcję krwiodawstwa, która odbędzie się za tydzień od 10:00 do 14:00 w sali KEO (ul. M. Voda 28).

Medytacja biblijna na 2 niedzielę zwykłą

Wobec braków w codzienności

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: w wyobraźni jestem na weselu w czasach Pana Jezusa; cała okolica jest zaproszona, by świętować to szczególne wydarzenie kiedy to mężczyzna i kobieta stają przed sobą, by powierzyć siebie nawzajem na całe życie. Jestem uczestnikiem wesela. Dostrzegam brak, który może zepsuć to święto.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę odkrycia w Panu Jezusie Tego, który zaspokoi każdą moją potrzebę zgodną z wolą Ojca.

Na początek przeczytam tekst ewangelii:  J 2,1-12
W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina. Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja? Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu! Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.

Czy aby naprawdę nie mają już wina?

Zaskakujące odkrycie dokonane na tej modlitwie, a mianowicie świat, w którym żyjemy, świat nastawiony na konsumpcję, na zaspokojenie okazuje się być głównym głosicielem wszelkiego rodzaju braków. Wręcz, śmiem twierdzić, że tak  je uwypukla, iż czujemy się jednym wielkim brakiem. Z igły robi widły! Taka funkcja prorocka, jednak z pewną różnicą, bo prorok ujawnia brak po pierwsze jako posłany, po drugie wskazując powód, po trzecie nakierowując słuchaczy ku Bogu, który jako jedyny może zaradzić danej sytuacji. więcej »

Ogłoszenia parafialne

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO
13.01.2013
1. We wtorek o 19:00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
2. W czwartek po Eucharystii zapraszamy na nieszpory kolędowe.
3. Czego Bóg od nas oczekuje? to hasło Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który rozpoczyna się w piątek. Msza św. o 19:00 będzie ofiarowana w tej właśnie intencji.
4. O. Krzysztof Homa zaprasza na wykład z okazji Dnia Judaizmu za tydzień o 17:00.
5. Zachęcamy do udziału w akcji krwiodawstwa w ostatnią niedzielę stycznia od 10:00 do 14:00.
6. Przygotowanie do chrztu odbędzie się 27 stycznia po Mszy o 19:00.
7. W kancelarii można kupić nowy numer Posłańca.

Medytacja biblijna na niedzielę Chrztu Pańskiego

Uobecnienie w sakramencie chrztu świętego

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: wyobrażę sobie kościół o obrzęd chrztu świętego. Kapłan, rodzice, chrzestni i dziecko, które ma otrzymać ten dar.  Jestem rodzicem albo chrzestnym.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę odkrycia Pana w mym życiu, Jego obecności o chwili chrztu świętego.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 3,15-16.21-22

Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie.

 

Punkt wyjścia

Drodzy rodzice, dzieci, które przynieśliście do chrztu świętego nie są wasze! To tak, żeby sytuacja była od samego początku wyraźna. Byśmy wiedzieli na czym stoimy i od czego zacząć nam trzeba. Skoro je kochamy to nieba chcemy im uchylić. No właśnie piękne powiedzenie: w naszych rękach pozostaje czy teorią się zakończy czy też przemieni w piękne dzieło! Czy sobie też chcemy nieba uchylić? więcej »

Ogłoszenia parafialne

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
06.01.2013
1. W ramach obchodów 70. rocznicy śmierci Jerzego Szajnowicza w naszym kościele zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w poniedziałek 7 stycznia o godz. 19:30.
2. W najbliższy czwartek o 19:00 zapraszamy na Eucharystię i Adorację z modlitwą o uzdrowienie.
3. W kolejny czwartek (17 stycznia) planowany jest wieczór kolęd.
4. Jasnogórska Rodzina Różańcowa spotka się w przyszłą niedzielę po Mszy o 9:30.
5. Akcja krwiodawstwa odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia.
6. W styczniu z racji kolędy kancelaria będzie otwarta tylko po Mszach świętych. W ważnych sprawach proszę kontaktować się przez telefon.
7. W kancelarii dostępne są kalendarze katolickie w języku polskim i greckim.