Archive for Czerwiec 2012

MEDYTACJA BIBLIJNA

Wierz tylko

Tekst ewangelii: Mk 5,21-43

Gdy Jezus przeprawił się z powrotem w łodzi na drugi brzeg, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła. Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim i zewsząd na Niego napierał. A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Słyszała ona o Jezusie, więc przyszła od tyłu, między tłumem, i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa. Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości. A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: Kto się dotknął mojego płaszcza? Odpowiedzieli Mu uczniowie: Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto się Mnie dotknął. On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła. Wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, upadła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. On zaś rzekł do niej: Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości! Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela? Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: Nie bój się, wierz tylko! I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego. Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Wobec zamieszania, płaczu i głośnego zawodzenia, wszedł i rzekł do nich: Czemu robicie zgiełk i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi. I wyśmiewali Go. Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca, matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: Talitha kum, to znaczy: Dziewczynko, mówię ci, wstań! Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia. Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym nie wiedział, i polecił, aby jej dano jeść.

Córko, twoja wiara cię ocaliła!

Zdziwiłem się, gdy dotarły do mnie słowa tak wielokrotnie wypowiadane przez Pana Jezusa. Gdy dochodzi do uzdrowień wszelkiego rodzaju Pan podkreśla w nich postawę wiary. Wiary, która nie jest tylko jakimś wyborem, ale tym, co porusza całość doświadczenia. Wniosek nasuwa się jeden: Jaka wiara takie uzdrowienie! więcej »

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA ŚW. JANA CHRZCICIELA
24.06.2012
1. W czwartek po wieczornej Eucharystii zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie modlitewne, które odbędzie się na Areopagu. W lipcu i sierpniu nie będzie spotkań w grupach. Nie będzie czynna biblioteka parafialna.
2. Od początku lipca Msze niedzielne będą odprawiane o godz. 9:30, 11:00 (gr.) i 19:00. W soboty bez zmian – o 19:00 (gr.) i 20:00. W niedziele o 9:00 rano zapraszamy na różaniec, o 18:00 na adorację Najświętszego Sakramentu.
3. Spowiedź w okresie wakacyjnym nie zawsze będzie możliwa w czasie Mszy św. Proszę przychodzić odpowiednio wcześniej, albo zaczekać na księdza po Mszy św.
4. Kancelaria parafialna będzie otwarta w poniedziałek, wtorek, czwartek po Mszy wieczornej – do godz. 20:00. W ważnych sprawach proszę kontaktować się przez telefon: 698.1355.645 lub 210.8835.911.
5. Świadectwa bierzmowania i ukończenia katechezy niedzielnej są do odebrania w kancelarii.
6. W imieniu Ojców Jezuitów i Sióstr Misjonarek pragnę podziękować wszystkim, którzy w tym roku nas wspierali i włączali się w życie parafii przez modlitwę, pracę i ofiary pieniężne. Bóg zapłać!

medytacja biblijna na Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela (niedziela 24 czerwca

Posłuchać i zdumieć się

Tekst ewangelii: Łk 1,57-66.80
Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Jednakże matka jego odpowiedziała: Nie, lecz ma otrzymać imię Jan. Odrzekli jej: Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię. Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: Jan będzie mu na imię. I wszyscy się dziwili. A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: Kimże będzie to dziecię? Bo istotnie ręka Pańska była z nim. Chłopiec zaś rósł i wzmacniał się duchem, a żył na pustkowiu aż do dnia ukazania się przed Izraelem.

Posłuch(ać)

Posłuszeństwo Słowu wywodzi się od posłuchu. Niekiedy poczekać trzeba, aż do czasu rozwiązania i narodzin, bo ów czas objawi realizację usłyszanego orędzia. Niech nie dziwi nas milczenie Zachariasza. Gotowość przyjęcia słowa, posłuchu temuż Słowu nierozerwalnie związana jest z milczeniem. Tam, gdzie hałas panuje nie ma miejsca na ciszę, a gdy jej nie ma, słowo nie dotrze, bo jest zagłuszone (pamiętamy o ziarnie wrzuconym w ciernie). Wiemy dobrze, że ziarno obumiera i wydaje plon w bezmiernej ciszy ziemi i jakoś się temu nie dziwimy. A dziecko, które rozwija się pod sercem matki czyż nie kosztuje cichości jej łona? więcej »

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XI NIEDZIELA ZWYKŁA
17.06.2012
1. Nabożeństwo czerwcowe w poniedziałek, wtorek i czwartek o 18:30.
2. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej pomocy we wtorek o 19:00.
3. W sobotę 23 czerwca o 19:00 Ks. Arcybiskup udzieli bierzmowania dzieciom z grupy ojca Petrosa. Msza w języku polskim rozpocznie się później niż zwykle – o 20:15.
4. Zgodnie z decyzją krakowskiego prowincjała jezuitów o. Robert Więcek kończy posługę w naszej parafii i skierowany zostaje do wspólnoty w Gliwicach. Na jego miejsce przyjedzie we wrześniu o. Krystian Jucha (kto był w Atenach 20 lat temu, powinien go pamiętać). Eucharystia na pożegnanie o. Roberta zostanie odprawiona w przyszłą niedzielę o 9:30.
5. Świadectwa bierzmowania i ukończenia katechezy niedzielnej są do odebrania w kancelarii.
6. Osoby, które korzystały z biblioteki parafialnej, prosimy o oddawanie książek przed wakacjami.
7. Osoby wyjeżdżające z Aten prosimy o zwrot kluczy do sal parafialnych.
8. Spotkanie dla rodziców dzieci wyjeżdżających na Tinos odbędzie się w niedzielę 17 czerwca o godzinie 11:30 w salce przy Alkiviadou 23.
9. Epidauros, Herajon i monaster Agios Patapios to cel wyprawy, którą Siostry organizują w sobotę 23 czerwca. Oprócz dzieci mogą zapisać się też osoby dorosłe. Koszt 18 euro. Zapisy do poniedziałku 18 czerwca – tel. 698.0512.130.
10. Na prośbę rodziny z Polski poszukujemy kontaktu ze Sławomirem Dziwinskim z miejscowości Rudniki koło Zawiercia.

medytacja biblijna na 11 niedzielę zwykłą

Królestwo obecne i niewidoczne

Tekst ewangelii: Mk 4,26-34

Jezus powiedział do tłumów: Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarnko w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza się sierp, bo pora już na żniwo. Mówił jeszcze: Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu. W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli [ją] rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

Uklęknij

Przed tajemnicą się klęczy i czeka, aż ona otworzy swe podwoje! Nie próbuj wywarzać, bo to nigdy się nie uda (a przy okazji  z reguły niszczy się to, co chciało się odkryć).
Coś niesamowicie tajemniczego się dzieje! więcej »

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

 

przejdź do strony ze zdjęciami

NOWE ZDJĘCIA W GALERII

ZAPRASZAMY

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
10.06.2012
1. W akcji krwiodawstwa przed tygodniem uczestniczyły 34 osoby. Wszystkim  serdecznie dziękujemy.
2. Spotkanie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej dziś zaraz po Mszy o 9:30.
3. Ks. abp Nikolaos Foskolos będzie przewodniczył Eucharystii i procesji Bożego Ciała dziś o 19:00 w parafii św. Łukasza w Iraklio (dojazd autobusem A8).
4. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w naszym kościele rozpoczniemy od adoracji w czwartek o 18:30. Po Mszy zapraszamy na film „Ja Jestem” – o cudzie obecności Jezusa w Eucharystii.
5. Nabożeństwo czerwcowe w poniedziałek i wtorek o 18:30.
6. Świadectwa bierzmowania wręczone będą w ramach spotkania w sali pod kościołem we wtorek o 20:00.
7. Historia pewnej podróży – to tytuł widowiska muzycznego, na które zaprasza s. Agnieszka z grupą studentów w sobotę 16 czerwca o 21:00 w sali pod kościołem.
8. Eucharystia na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego zostanie odprawiona 17 czerwca o 12:30. Będzie to okazja, by podziękować siostrze Agnieszce za trzy lata posługi w Atenach oraz złożyć życzenia imieninowe siostrze Halinie.
9. Osoby, które korzystały z biblioteki parafialnej, prosimy o oddawanie książek przed wakacjami.
10. S. Agnieszka prosi o pilny kontakt rodziców młodzieży, która zgłosiła chęć wyjazdu na Spotkanie Polonijne.
11. Spotkanie dla rodziców dzieci wyjeżdżających na Tinos odbędzie się w niedzielę 17 czerwca o godzinie 11:30 w salce przy Alkiviadou 23.
12. Epidauros, Herajon i monaster Agios Patapios to cel wyprawy dla dzieci, którą Siostry organizują w sobotę 23 czerwca. Dzieciom mogą towarzyszyć także osoby dorosłe. Koszt 18 euro. Zapisy do 15 czerwca – tel. 698.0512.130.

medytacja biblijna na Niedzielę Trójcy Przenajświętszej

U bram Tajemnicy: Bóg Jedyny w Trzech Osobach

Tekst ewangelii: Mt 28,16-20

Jedenastu uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Tajemnica Trójcy Przenajświętszej

Stoimy przed niezgłębioną tajemnicą Trójcy Przenajświętszej. W niej mieści się tyle, a my czerpiemy tylko i wyłącznie odrobinkę. Dlaczego? Bo nie bylibyśmy w stanie unieść tej tajemnicy. Św. Augustyn, jeden z wielkich Ojców Kościoła, wspaniały myśliciel, teolog, pisarz, daje jakże wymowny obraz, powtarzając, że łatwiej będzie przelać muszelką ocean aniżeli zrozumieć tajemnicę Boga Trójjedynego.
Jeden Bóg, a trzy Osoby. Każda inna, każda jest sobą. Każda ma swoje zadanie w ekonomii zbawienia. Cechuje tę wspólnotę uporządkowanie, a jej emblematem, znakiem firmowym jest miłość: Ojciec kocha Syna, Syn kocha Ojca, a miłością ową jest Duch Święty. Miłość, która przekłada się na konkrety. Ojciec jest Stwórcą. Syn jest Zbawicielem. Duch natomiast jest Ożywicielem.

Listek koniczyny

Każdy wie jak wygląda najzwyklejsza koniczyna: składa się z trzech listków. Oczywiście, w ramach zabobonnych praktyk jesteśmy w stanie zdeptać całe pole, by znaleźć czterolistną koniczynę, ale nie na tym będziemy się skupiać. W tym listku widać wręcz namacalnie, że zjednoczenie trzech w jednym daje istotę istnienia. Odnosząc to do tajemnicy Trójcy: czyż Ojciec radowałby się, gdyby nie było Syna, który zbawia stworzenie? Czy Syn byłby pełen radości gdyby Ojciec, stwarzając i utrzymując stworzony świat, nie chciał dzielić się sobą? Czy Duch Św. mógłby prowadzić ludzi, gdyby Ojciec i Syn zamknęli się w swej miłości?

Jeden Bóg w trzech Osobach

Rozum na nic się nie przyda! Jeden Bóg w trzech Osobach. Czy choć raz poświęciliśmy czas, by się nad tym zastanowić? By pokontemplować choć przez chwilę? Rodzi się pytanie: czy zrobiliśmy wszystko, aby nasza wiara (tak, wiara, a nie rozum!) wzrastała?
Jeżeli posłużymy się tylko inteligencją, to rozbijemy się o obłok niewiedzy (tak zatytułował swą książkę o tajemnicy Boga jeden ze średniowiecznych teologów). Jednak bez poszukiwania ciągle będziemy Boga oskarżać, że źle stworzył ten świat! A co ja, co my wszyscy z tym światem zrobiliśmy? Bóg powinien zapobiegać kataklizmom! A ileż naszego udziału w klęskach żywiołowych? Dzieci nie powinny głodować! A ludzie wyrzucający tyle żywności do śmietników, firmy niszczące jedzenie, byle nie obniżać cen? Wysuwamy oskarżenia pod adresem Boga, ale czy Panu Bogu idzie o walkę na argumenty?

Stwarza, zbawia, ożywia

Bóg stworzył Wszechświat i nieustannie go stwarza, a to, co uczynił było (i jest) bardzo dobre i bardzo piękne (por. Rdz 1,31). Stworzyciel utrzymuje w istnieniu cały świat. On daje tchnienie życia.
Bóg Ojciec dostrzega naszą nieudolność w zarządzaniu stworzeniem. Wie, że człowiek nigdy nie będzie właścicielem świata, nawet jeśli będzie sobie uzurpował takie prawo. Wobec zniszczenia winnicy przez człowieka albo też wobec prób zagarnięcia plonów dla siebie, Bóg posyła Syna Jednorodzonego, aby ten odkupił nasze grzechy, złożył ofiarę z siebie, dzięki której odnowi ludzkość. Musimy wciąż na nowo odkrywać nasze prawdziwe oblicze: oblicze dzieci Bożych.
Syn Boży przyjął ludzkie ciało i wszelkie uwarunkowania ziemskiego życia. Żył pośród nas. A kiedy nadeszła pełnia czasu, umarł za nas i dla nas zmartwychwstał! Niepojęta to droga! Nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć rozumem!
Nie koniec na tym. Bo odkupieni potrzebujemy światła, mocy, prawdy. Dlatego Ojciec i Syn posyłają Ducha Świętego, który przypomina nam, modli się w nas, uczy odnajdywać Boga we wszystkim i wszystko w Nim. To Duch prowadzi nas do domu Ojca.

Czy widziałeś kiedykolwiek Boga, który?

Czy słyszałeś kiedykolwiek o Bogu, który oddaje swe życie za człowieka? Czy słyszałeś kiedykolwiek o Bogu, który pokornie stoi u drzwi twego serca, puka delikatnie i czeka aż mu otworzysz? Czy słyszałeś o Bogu tak obrażanym, sponiewieranym, tyle razy zabijanym, który ciągle pozostaje wierny swej obietnicy? Czy słyszałeś o Bogu, który przechodzi nad naszymi niewiernościami i ciągle nam wyznaje miłość?
Zamknij oczy chłodnego, wyrachowanego rozumu, a otwórz oczy serca! Zdziwisz się, jak blisko ciebie jest ten Bóg, Jeden, Jedyny w Trzech Osobach!

o. Robert Więcek SJOGŁOSZENIA PARAFIALNE

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
03.06.2012
1. Diecezjalna procesja Bożego Ciała odbędzie się w parafii św. Łukasza w Iraklio w niedzielę 10 czerwca o 19:00 (dojazd autobusem A8).
2. Na nabożeństwo czerwcowe zapraszamy w poniedziałek i wtorek o 18:30.
3. W najbliższy czwartek Msza o 19:00 będzie w języku greckim.
4. Na wspólne odmawianie różańca zapraszamy w każdą niedzielę o 9:00. Rano kościół będzie otwarty od 8:30.
5. Eucharystia na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego zostanie odprawiona 17 czerwca o 12:30.
6. Osoby, które korzystały z biblioteki parafialnej, prosimy o oddawanie książek przed wakacjami.
7. Osoby, którym powierzono klucze do pomieszczeń parafialnych, prosimy o ich zwrot przed wyjazdem z Aten.
8. W kancelarii można kupić nowy numer Posłańca.
9. Przed kościołem zbierane są datki na przeszczep szpiku kostnego dla Artura Kokoszki.
10. Zachęcamy do udziału w akcji krwiodawstwa dziś od 10:00 do 14:00 w sali KEO. Ofiarując krew, nasi parafianie pomogli w uratowaniu już bardzo wielu osób. W ich imieniu serdecznie dziękujemy!